Китай издава Бяла книга относно правната рамка, мерките за борба с тероризма
Според документа Китай активно насърчава подобрените стандарти за превенция на тероризма в ключови сектори и населени места, формулира или преразглежда планове за действие при извънредни ситуации за борба с тероризма и насърчава и подкрепя свързаните с борбата с тероризма научни изследвания и технологични иновации.
Както съобщи агенция Синхуа, Информационната служба на Държавния съвет на Китай публикува Бяла книга, озаглавена „Правната рамка и мерките на Китай за борба с тероризма“.
Плюс предговора и заключението, новата Бялата книга се състои от пет части: „Подобряване на правната рамка за борба с тероризма“, „Ясни разпоредби за определяне и наказване на терористични дейности“, „Стандартизирано упражняване на власт в борбата с тероризма“, „Защита на човешките права в антитерористичните практики“ и „Ефективна защита на безопасността на хората и националната сигурност“.
Тероризмът е общ враг на човечеството, представляващ сериозна заплаха за международния мир и сигурност, и е предизвикателство за всички страни и цялото човечество, се отбелязва в Бялата книга.
„Всички членове на международната общност споделят отговорността да се борят с него“, се казва в нея.
В документа се казва още, че като жертва на тероризма, Китай отдавна е изправен пред тази реална заплаха. Китай винаги е отдавал голямо значение на законните усилия за борба с тероризма и е натрупал опит чрез сключване или присъединяване към международни конвенции и договори и изменение и подобряване на наказателното законодателство.
През годините Китай намери пътя на основаната на закона борба с тероризма, който отговаря на реалностите му, като създаде стабилна правна рамка, насърчава стриктно, основано на процедура за правоприлагане и гарантира безпристрастно правораздаване и ефективна защита на правата на човека, според документа.
Китай промени и подобри своите наказателни закони, създаде закон за борба с тероризма и надгради разпоредбите за борба с тероризма на други съответни закони, пише в Бялата книга, като добавя, че това е засилило системната координация между законите, затворило е ненужни законови „вратички“, подобрило е слабите области и е формирало синергия в антитерористичната практика.
Благодарение на повече от четири десетилетия опит в Китай постепенно се формира правна рамка за борба с тероризма, основана на конституцията.
Според новия документ в правната рамка Законът за борба с тероризма е в центъра, наказателните закони и Законът за националната сигурност играят основна роля, а други закони служат като допълнения.
Документът също така обхваща административни разпоредби, съдебни тълкувания, местни разпоредби и правила на ведомствата и местните власти.
Според Бялата книга Китай активно насърчава подобрените стандарти за превенция на тероризма в ключови сектори и населени места, формулира или преразглежда планове за действие при извънредни ситуации за борба с тероризма и насърчава и подкрепя свързаните с борбата с тероризма научни изследвания и технологични иновации.
Китай също разчита на обществеността в борбата с тероризма.
Китайското правителство успя да ограничи разпространението на тероризма, да защити правата на гражданите на живот, здраве и собственост и да поддържа социалната стабилност, като същевременно предприе решителни действия за защита на законните права и интереси на гражданите и организациите и защита срещу дискриминация, основана на географските области, етническите групи или религия, се казва в Бялата книга.
При разглеждането на случаи, включващи терористични престъпления, Китай отдава еднакво значение на защитата на основните права на гражданите, запазването на социалния ред и защитата на правата на жертвите и заинтересованите лица, както и на заподозрените, обвиняемите и осъдените, според документа.
В документа се казва, че се полагат усилия за гарантиране правата на защита, информация и участие, правна защита, както и съдебни производства на етнически говорими и писмени езици, наред с други.
Докато нанася силен удар срещу незаконните и престъпни терористични дейности, Китай придава по-голямо значение на образованието и рехабилитацията на жертвите на екстремистки учения, които са извършили само дребни престъпления, се казва в документа. Съответните правителствени служби, асоциации на жени и други социални организации, религиозни групи, училища и семейства трябва си сътрудничат, за да предложат целеви мерки за намеса, за да ги предпазят от по-нататъшно вредно въздействие.
В Бялата книга също така се отбелязва, че Китай е регулирал процедури за разглеждане на терористични случаи в съответствие със закона, с въведена отговорност за управление на случаите и засилен външен надзор, за да се гарантира стандартизирано и организирано упражняване на власт при разглеждането на такива случаи.
Добавя се, че Китай се е присъединил към 12 глобални конвенции за борба с тероризма и е улеснил формулирането на документи като Шанхайската конвенция за борба с тероризма, сепаратизма и екстремизма и Споразумението на държавите – членки на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), за сътрудничество в областта на граничната отбрана.
„Китай защитава националната и обществената сигурност, защитава живота и имуществото на хората и допринася за глобалната и регионална сигурност и стабилност“, се казва в документа.
Подходите за борба с тероризма, които защитават общите ценности на човечеството, отговарят на нормите и принципите на Обединените нации и отговарят на собствените национални условия и правни институции и те са част от глобалните усилия за борба с тероризма съгласно върховенството на закона.
Поддържайки визията за глобална общност със споделено бъдеще, Китай е готов да работи в тясно сътрудничество с други страни, за да засили каузата за борба с тероризма като част от глобалното управление, се казва в документа.