Китай иска Япония да спре изхвърлянето на радиоактивни води в Океана
Наскоро китайското общество обръща изключително внимание на проекта на Япония за изхвърляне на замърсена с радиоактивни елементи вода в океана и много хора изразяват загриженост за екологичната среда и безопасността на морските продукти.
В тази връзка говорителят на китайското Външно министерство Уан Уънбин заяви днес на пресконференция, че както преди, така и сега, Китай остава против опитите на Япония да изхвърля замърсената вода от АЕЦ „Фукушима“ в океана, с което Токио прехвърля риска от ядрено замърсяване върху целия свят. Напоследък Китай продължава да изразява официалната си позиция пред японската страна чрез дипломатическите канали, като настоява тя да спре тези действия. Съответните ведомства на китайското правителство предприеха мерки за наблюдение на екологичната среда и на морските продукти, с цел да гарантират здравето на хората.
През последните няколко дни, когато замърсената вода от АЕЦ „Фукушима“ се изля в Тихия океан, островните държави там, включително Маршаловите острови, осъждат остро тези действия на Япония.
Редица експерти изтъкнаха, че тихоокеанските държави не могат да платят за едностранните действия на японското правителство и имат право да предявят претенции срещу него.
Маршаловите острови са разположени в средата на Тихия океан. През 2019 г. „Лос Анджелис таймс“ съобщи, че между 1946 г. и 1958 г. Съединените щати са извършили 67 ядрени опита там, които застрашават морската екология и здравето на хората.
Аварията в атомната електроцентрала „Фукушима“ доведе до повече от 1,3 милиона тона замърсена с радиоактивни материали вода, която съдържа близо 60 вида радионуклиди с период на полуразпад до стотици хиляди години. Тези вредни вещества, които ще се разпространят по целия свят с океанските течения, ще причинят непоправими последици.
В Конвенцията за открито море от 1958 г. се посочва, че държавите трябва да предотвратяват изхвърлянето на радиоактивни отпадъци, а според Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г. държавите са длъжни да защитават и опазват морската среда.
За да защитят своите права и интереси, тихоокеанските островни държави могат да предявят претенции срещу Япония, позовавайки се на тези конвенции. Няма съмнение, че това, което очаква Япония, ще бъде присъдата на историята.