Китай критикува изхвърлянето на ядрени води от Япония
Вчера на заседанието на Политическия форум на високо равнище на ООН за устойчиво развитие на водните ресурси Дай Бин, заместник-постоянният представител на Китай в ООН, критикува действията на японското правителство за изхвърляне на 1,3 милиона тона замърсена ядрена вода в океана като изключително безотговорно действие.
Китайският представител заяви, че океанът е важна съставна част от водната екосистема на Земята и защитата на океанската среда е обща отговорност на цялото човечество. Това, което е дълбоко тревожно, е, че японското правителство е решено да изхвърли в морето повече от 1,3 милиона тона вода, замърсена с ядрени отпадъци от АЕЦ „Фукушима“, без да зачита опасенията на международната общност и съпротивата на тихоокеанските крайбрежни и островни държави. Това сериозно ще навреди на глобалната океанска среда, екосистемата и здравето на хората.
Дай Бин призова международната общност да се отнесе сериозно към този проблем, а Япония да обмисли опасенията на засегнатите страни, да спре плана си, да се справи със замърсената вода с научен, безопасен и прозрачен начин и да приеме строг международен надзор.
На 10 юли измина почти седмица, откакто Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) публикува доклада си за проекта на Япония за изхвърляне на замърсена с радиоактивни елементи вода от АЕЦ „Фукушима“ в океана. Напоследък островните държави в Тихия океан, а също така и страни като Филипините, Индонезия, ЮАР, Перу, Китай, Южна Корея и др. изразяват своите възражения срещу доклада на организацията. За разлика от тях, обаче, реакцията на САЩ и други западни държави е доста противоположна. Например американското правителство заяви, че приветства доклада, а мнозина западни политици до голяма степен запазват мълчание относно японския проект. Медиите в западните държави също избягват ключови въпроси, включително какви ще бъдат последиците от японския проект за изхвърляне на замърсената с радиоактивни материали вода в океана.
Редица изследвания показват, че замърсената вода от „Фукушима“ съдържа близо 60 вида радионуклиди, а самата Япония призна, че 70 % от пречистената с технологията ALPS вода не отговаря на световните стандарти. Изследванията на германски институти показват, че тъй като около Фукушима минават едни от най-силните океански течения в света, радионуклидите биха се разпространили в голямата част на Тихия океан в рамките на 57 дни. В същото време непрекъснатото оттичане в океана в продължение на 30 години или дори по-дълго време не само ще увреди морската екосистема, но и ще застраши живота и здравето на целия свят.
Съединените щати разглеждат ядрената безопасност като разменна монета. Изследвания показват, че след Втората световна война САЩ използват ядрените технологии като средство да контролират Япония. Например АЕЦ „Фукушима“ е построена с подкрепа на американски технологии през 60-те години на ХХ век.
Тихият океан е общ дом на човечеството, а не ядрен полигон за някои държави или разменна монета в геополитически игри. Призоваваме Западът да вземе активно участие в опазването му и да се противопостави на проекта на Япония за изхвърляне на замърсената вода.