Китай – надхвърляне на очакванията, което стряска нощният сън на Вашингтон!
С всеки ден Китай се приближава до Пролетния празник, традиционната Нова година на Поднебесната. И почти всеки ден от януарския календар поднася нова изненада на света.
Медийните експлозии гърмят една след друга – една прелюдия към бляскавата феерия от фойерверки, която ще дойде в началото на февруари, за да отбележи Годината на Зеления дървен дракон.
Да си припомним само някои от тях.
Готов е прототипът на новия свръхмощен реактивен двигател, чиято постоянна тяга може да катапултира един въздушен кораб до немислимата скорост от 17 хиляди (Да!) километра в час. Подобен самолет би могъл да изминава три-четири пъти на ден разстоянието Европа – Америка. Разработен е квантов компютър от трета генерация, в който е използван уникален микрочип китайско производство. Първо място в света по износ и продажби на електоавтомобили. Преизпълнен план за производството на големи морски съдове. И още и още…
Всички те, взети заедно, водят до една статистическа реалност, която с основание гони съня от очите на официален Вашингтон. Става дума за термина „надхвърляне на очакванията“, който често може да срещате в текстовете на солидни анализатори и медийни лъвове.
Просто казано това означава перманентен ръст на икономиката на огромната азиатска страна и то с темпове, които не се вместват в прогнозите на статистическите центрове. В средата на януари Главното митническо управление на Китай съобщи поредните данни – през 2023 г. общата стойност на стокообмена с чужбина е била 41,76 трилиона юана, поредно увеличение на годишна база. Благодарение на това, очакванията са, че за седма поредна година Китай ще запази статута си на най-мощна държава по отношение на външната търговия със стоки.
Отдавна вече КНР е наричана с основание „фабриката на света“, но новото – съобразено с партийния и правителствен призив – е тя да се превърне преди всичко във „фабрика на иновации и технически напредък“. И този невероятен нов двигател, като и новият квантов компютър, приближаващ ни към Четвъртата научно-техническа световна революция, са елементи от тази блестяща метаморфоза.
Всъщност, ако се върнем малко назад във времето, ще видим, че това „надхвърляне на очакванията“, съвсем не е от вчера. В паметта ми са се запазили два ярки примера – единият с почти двайсетгодишна давност, е свързан с надменното отношение на САЩ във връзка с военно-морското превъзходство. Какви подводници има Китай? гласеше по онова време въпросът на Пентагона. Никакви, що се отнася до сравнението с най великата армия на света.
И така се стигна до един спокоен летен ден от началото на този век, когато военна армада на САЩ провежда демонстративно учение в международните води на Китайско море и внезапно на около някакви си 300 метра от флагмана на учението – гигантски US самолетоносач, от морските води изникна профилът на китайска подводница. Люкът се отваря, командирът учтиво козирува на военните си колеги, а след това „несъвършената“ подводница изчезва обратно в океанските гълбини.
Тук съм принуден да отворя малка скоба: по онова време в медиите битуваше стигмата на Пентагона, че китайските подводници били технически несъвършени и много шумни, така че можели да бъдат засечени твърде лесно от чувствителната US апаратура. Но в онзи летен ден, военната китайска машина се появила невероятно близо до гордостта на САЩ – самолетоносач от Тихоокеанската флотилия на Пентагона, охраняван по традиция от забележете 50 различни спомагателни съдове, предназначени да осигурят неприкосновеността на своя флагман. И какво? Шумният, несъвършен подводен апарат „Made in China” успява да се приближи немислимо близо до самолетоносача, на разстояние при което дори едно торпедо може да се превърне в убийствен изстрел.
По памет цитирам думите на британски контраадмирал, който е бил на въпросните учения. За американския колеги, пише той, това беше огромен шок, по-силен дори от онзи при изстрелването на първия съветски спътник. Гледаха със зяпнали уста и невярващи очи тъмната метална пура на противниковата подводница и не можеха да кажат нищо…
Другият ярък пример бе преди седем-осем години, когато по време на празника на Китайската народоосвободителна армия (КНОА), над главата на дошлия на официална приятелска визита военен министър на САЩ профучава китайски реактивен самолет тип „стелт“. Забележете става дума за невидимия бомбардировач – изтребител „стелт“, номер 1 в света, гордостта на щатската авиация.
Гостът от Пентагона не може да се сдържи: „Ама нали казвахте колеги, че този ваш самолет е още в проектни разработки?“. „Е, – съгласил се учтиво домакинът – това е само пробна серия.“ Който както иска да тълкува думите…
Цитирам тези два примера, за да подскажа, че това „надхвърляне на очакванията“ не е от вчера. Но, очевидно, в наши дни това става вече редовна практика и осигурява „бели нощи“ на хората с големите звезди от Пентагона, а и в коридорите на властта във Вашингтон.
Какво да се прави. Светът е пълен с неочакваности.