Китай стартира Глобална инициатива за управление на изкуствения интелект
Китай стартира Глобална инициатива за управление на изкуствения интелект (Global Artificial Intelligence Governance Initiative), предлагайки отворен, приобщаващ и справедлив подход за развитието, сигурността и управлението на нововъзникващите технологии и услуги, свързани със сферата на развитието на технологиите за изкуствен интелект.
Това идва като ход в рязък контраст с отношението и политиките, които САЩ прилагат в тази област, блокирайки развитието на технологиите и ограничавайки достъпа на останалия свят с цел гарантиране и запазване на хегемонията им. Инициативата бе обявена от китайския президент Си Дзинпин на третия форум на „Един пояс, един път“, състоял се на 18 и 19 октомври в Пекин, съобщи агенция Синхуа.
Инициативата за управление на глобалния изкуствен интелект (AI), която представя конструктивен подход за справяне с универсалните опасения относно развитието и управлението на AI и изготви планове за съответните международни дискусии и създаване на правила, говорител на външното министерство каза в сряда.
Инициативата подчерта справедливостта и недискриминацията в развитието на технологията за изкуствен интелект, което ще гарантира взаимната полза и общите резултати за общото развитие на всички страни по света. Инициативата беше представена на Третия форум на върха за сътрудничество по „Един пояс, един път“. Експерти коментираха, че това предложение на Китай носи както огромни възможности, така и редица рискове и предизвикателства, подчертавайки подхода на Китай за откритост и приобщаване в глобалното сътрудничество и развитие.
Инициативата обхваща различни аспекти на управлението на изкуствения интелект, като призовава за възприемане на подход, ориентиран към хората, и поддържане на принципите на взаимно уважение, равенство и взаимна изгода в развитието на сектора. „Трябва да уважаваме националния суверенитет на другите страни и стриктно да спазваме техните закони, когато им предоставяме продукти и услуги с изкуствен интелект“, се казва в инициативата. „Ние се противопоставяме на използването на AI технологии за целите на манипулиране на общественото мнение, разпространение на дезинформация, намеса във вътрешните работи, социалните системи и социалния ред на други страни, както и застрашаване на суверенитета на други държави“.
Инициативата също така призова за създаването на система за тестване и оценка, основана на нивата на риск. Освен това се цели създаването и подобряването на съответните закони, разпоредби и правила, така че да се гарантира личната неприкосновеност и сигурността на данните. Инициативата също така подчертава важната роля за придържане към принципите на справедливост и недискриминация при събиране на данни, проектиране на алгоритми, разработване на технологии и разработване и прилагане на продукти.
„Инициативата представя конструктивен подход за справяне с универсалните опасения относно развитието и управлението на изкуствения интелект“, коментира говорител на китайското Външно министерство. „Китай е готов да работи за практически обмен и сътрудничество с всички страни по отношение на глобалното управление на изкуствения интелект, гарантирайки взаимните ползи за всички граждани на света.“
Кооперативният и печеливш подход на Китай е благоприятен не само за собственото му развитие, но и за общия напредък в технологичните иновации за всички страни, участващи в съвместното изграждане на инициативата „Един пояс, един път“. Това заяви Сун Юджон, изследовател в Института по компютърни технологии към Китайската академия на науките.