Китай ускорено развива изкуствения интелект, но и етичните стандарти за неговото управление и контрол
Няма съмнение, че изкуственият интелект (AI), заедно с някои други съвременни технологии, е бъдещето на икономиката и човешкото развитие. Тези технологии могат да бъдат полезни в научната и научно-развойната дейност, планирането, бизнеса, администрацията, потребителските услуги, медицината и почти във всяко едно направление от човешкия живот. Но къде е границата на етичното и има ли опасности за човечеството? Наистина ли изкуственият интелект ще остави много хора в ХХI век без работа и ще доведе до социални катаклизми? Някои страни като Китай не чакат да се достигне точката на невъзможност за връщане назад, затова паралелно с ускореното развитие на AI развиват и етични стандарти за управлението и развитието му.
Безспорно фактите показват, че днес Китай е сред водещите страни в развитието на AI и всъщност отбелязва бум на тези технологии. Китайският център за развитие на информационната индустрия към Министерството на индустрията и информационните технологии в края на 2023 г. изчислява, че пазарът, свързан с генеративния изкуствения интелект, ще надхвърли 10 трилиона юана (1,40 трилиона долара), което е сериозна сума, изтъква Радио Китай за чужбина в обширен обзор на проблематиката, свързана с изкуствения интелект. За да илюстрираме мащаба на този пазар, нека да кажем, че това например е повече от брутния вътрешен продукт на ключови страни като Турция, Холандия или Швейцария, посочва медията. При това говорим за сфера, която едва напоследък започна своето същинско развитие, макар че в тази посока се работи не от вчера.
Според последни данни нивото на възприемане и прилагане на генеративния изкуствен интелект от различните бизнеси и учреждения в Китай, е достигнало впечатляващите 15 процента и този процент ще расте. Основно засега става въпрос за производството, телекомуникационният и здравният сектор, както и за продажбите на дребно. Смята се, че до 2035 г. генеративният изкуствен интелект на глобално ниво ще бъде пазар на стойност 90 трилиона юана (12,60 трилиона долара), от които една трета ще се падат на Китай.
Очевидно е, че експоненциалното развитие на пазара на генеративен изкуствен интелект и употребата му от бизнеса и държавните институции, ще има значителен ефект върху цифровата икономика, ще насърчи иновациите, ефективността на управлението и администрирането, както и икономическия растеж на Китай (и на всички страни, които станат лидери в тази сфера). Прогнозата на McKinsey&Co е, че генеративният изкуствен интелект може да доведе до почти 2 трилиона долара икономически ползи за Китай годишно.
През тази 2024 г. се очаква развитието на изкуствения интелект в Китай да се засили още повече, като акцент ще бъде върху приложението на генеративния изкуствен интелект. Друга важна сфера ще са именно регулациите и управлението на изкуствения интелект, в която сфера Китай също е водеща страна.
Още през 2023 г. американският президент Байдън и СиДзинпин се съгласиха да установят китайско-американски правителствен диалог по въпроса за изкуствения интелект, което показва колко важен и сериозен е този въпрос. Освен това представители на 28 държави и компании от тях, както и ЕС подписаха декларация, която да служи като споразумение за справяне с рисковете от изключително бързото развитие на изкуствения интелект.
През октомври 2023 г. именно Китай предложи и Глобалната инициатива за управление на изкуствения интелект по време на Форума за „Един пояс, Един път”. Всичко това отразява притесненията на много експерти и институции от нуждата да се управлява развитието на изкуствения интелект по адекватен и устойчив начин.
Именно заради това Китай предложи своята Глобална инициатива за управление на изкуствения интелект, която също така подкрепя и усилията на ООН в това отношение. Изкуственият интелект според китайците трябва да извлича вдъхновение от естествената природна интелигентност, преди всичко от човешката и да доведе до едно по-всеобхватно развитие на човечеството, включително чрез насърчаване на социалното и икономическото развитие.
Изкуственият интелект трябва да бъде крайъгълен камък при развитието на глобална общност на споделената съдба, в която чрез и благодарение на него да се насърчава едно всеобщо устойчиво развитие, равни възможности и ползи за целия свят, а не само за няколко богати държави и международни компании. Пекин смята, че тези държави, които имат напредък и първенство в развитието на изкуствения интелект, трябва да споделят плодовете на успехите си с целия свят, посочва Радио Китай за чужбина.
В крайна сметка изкуственият интелект има огромни ползи дори и в момента, а в бъдеще те ща са още по-големи, се казва в обзора. AI предвижда и обработва информацията по-бързо от хората, но е грешка да се смята, че той е неутрален и безопасен, ако няма етична рамка, в която той да се развива.
Днес изкуственият интелект се развива с неподозирана бързина и справянето с потенциалните рискове може да стане само чрез глобални усилия, които надхвърлят националните рамки.
По време на 55-ото заседание на Съвета на ООН по правата на човека китайският постоянен представител в ООН Чън Сю произнесе реч по въпроса за изкуствения интелект. В нея той посочи, че изкуственият интелект е нова сфера в развитието на човечеството.
„Трябва да се придържаме към духа на общите консултации, общото изграждане и да се насърчи управлението на развитието на изкуствения интелект. Децата са бъдещето и надеждата на човечеството. Те са основната група хора, които използват и се възползват от технологиите за изкуствен интелект. Изкуственият интелект трябва да служи на тях“, заяви китайският представител. В речта на Чън Сю се призова и за насърчаване на ролята на изкуствения интелект в защита на правата на децата.