Китай ще изгради триизмерна мрежа на взаимосвързаност по „Един пояс, един път“ в следващото десетилетие
„Взаимосвързаността ще предостави възможности за възстановяване на конкурентоспособността на Европа“, заяви унгарският премиер Виктор Орбан на Третия форум за международно сътрудничество „Един пояс, един път“. Той призова Европа и страните от целия свят да търсят възможности за реализиране на взаимно свързване. Взаимосвързаността е основна на инициативата „Един пояс, един път“ и беше ключова дума на настоящия форум. На 18 октомври на церемонията по откриването на събитието китайският председател Си Дзинпин произнесе реч, в която обяви осем действия на Китай в подкрепа на висококачествено изграждане на „Един пояс, един път“. Едно от тях е „изграждане на триизмерна мрежа за взаимосвързаност“, което е доказателство, че взаимосвързаността е приоритет в по-нататъшното съвместно изграждане на инициативата.
Основни задачи на следващия етап ще бъдат насърчаване на „твърда взаимосвързаност“ на инфраструктурата, „мека взаимосвързаност“ на стандартите и „взаимосвързаност между сърцата на хората от различните страни“.
За реализиране на „твърда взаимосвързаност“ Китай представи ясни и прагматични мерки, които включват ускоряване на висококачественото развитие на логистиката чрез товарните влакове между Китай и Европа, както и съвместно изграждане на нов логистичен канал за доставки в Евразия, базиран на жп линии и сухопътни коридори.
Заслужава си да се спомене, че на настоящия форум освен конкретни мерки за реализиране на взаимосвързаност в областите на инфраструктурата, търговията, финансите и културата, Китай постави идея за „разширяване на сферите на сътрудничество“, които включват здравеопазване, зелено развитие, дигитална трансформация, иновации и др. Тези идеи отговарят на нуждите от развитие на епохата и допълнително обогатяват съдържанието на взаимосвързаността.