Книгата „Щрихи от миналото“ събра бурния живот и мащабното духовно дело на княз Никита Лобанов-Ростовски
Вчера в Дома на Москва в София бе представена книгата „Щрихи от миналото – Рюрикович“ от и за големия приятел на България, потомъка на знатна руска княжеска фамилия Никита Лобанов-Ростовски.
Книгата бе представена от социолога и геополитически анализатор проф. Иво Христов. Самият Никита Лобанов-Ростовски произнесе вдъхновено и емоционално слово. На представянето присъстваха политици, общественици, интелектуалци, сред които Румен Петков – лидер на ПП АБВ, проф. Светлана Шаренкова – председател на Форум „България-Русия“, проф. Димитър Иванов – председател на Редакционния съвет на ЗЕМЯ и водещ специалист по лидерство и национална сигурност.
В луксозно изработения том са събрани спомени на общественици и културни дейци за княза, който е роден и изживява детството и част от младостта си в София, а по-късно оставя трайна диря в Европа и САЩ като учен геолог, бизнесмен, меценат, колекционер и дарител. Енциклопедист и гражданин на света, княз Никита Лобанов-Ростовски остава руси патриот и искрен приятел на България, с която освен спомени го свързват и съвременни инициативи в качеството му на член на ръководството на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“. В книгата са отразени и дейността му като един от лидерите на руската общност зад граница, за меценатството му в сферата на културата (опера, балет и театър), рецензии за негови книги, за ролята му в българо-руските духовни връзки.
Княз Никита Д. Лобанов-Ростовски е потомък на независимите руски князе Рюрик, но е роден в София. Малко известен факт, е че князът е далечен родственик на прототипа на героинята на Лев Толстой Наташа Ростова.
Семейството на княз Лобанов-Ростовски идва в България през 1919 г. Дядото на Никита – Иван Николаевич е силно вярващ православен християнин и фанатичен меломан. Убеден, че българския църковен ритуал е най-близък до руския, след Октомврийската революция аристократичната фамилия избира да дойде в София.
Никита се ражда в София през 1935 г. Най-напред учи в руско училище, по време на немската окупация – в немско, и накрая във френско, до 1948 г. Завършва с отличие българска гимназия. Преживява ужаса на бомбардировките на София.
След установяването на новата власт в България и настъпилите тектонични геополитически промени, през 1946 г. родителите му правят опит да преминат нелегално гръцката граница, но са заловени на гръцка територия и арестувани, а баща му почива по-късно след освобождаването от затвора.
През есента на 1953 г. Никита и майка му успяват да заминат за Париж. Помага им известният френски писател Ромен Гари, който е активен участник в съпротивата на Франция и близък приятел на френския лидер генерал Шарл дьо Гол. След края на войната става дипломат и първото му назначение е във френското посолство в София. Получавайки френско гражданство, майката на княза и самият той заминават легално за Париж. 19-годишен, Никита записва да учи любимата си геология в Оксфорд. След завършването държи държавен изпит по природни науки и заминава за САЩ, където получава стипендия като геолог. Чрез подобни изпити американците привличат най-добрите европейски специалисти след Втората световна война.
Учи допълнително в Ню Йорк. В Аржентина работи в компания, която търси нефт в Патагония. В Африка е геолог на кембърлитови залежи – търси желязо и злато в Либерия.
През 1962 г. му се налага да зареже геологията и подземните богатства и става банкер. И досега той смята за най-трудните тези 2 години, за които трябва да овладее банковото дело. През деня работи, вечер учи в бизнес училище. Но се образова и цели 20 години заема отговорни постове в банковата система.
Отпуска пари на държави, включително и първият международен заем на България. Княз Никита Лобанов-Ростовски идва в България през 1970 г. в качеството си на банкер, среща се с близкия си приятел от детските години, вече известен поет Любомир Левчев. След 1970 г. князът посещава България всяка година. Днес той е гражданин на САЩ, но живее в Англия. Втората му съпруга е англичанка и двамата предпочитат Лондон. “В САЩ, колкото и да се говори за демокрация – казва Никита Лобанов-Ростовски – системата е еднопартийна. Това е партията на парите. В Англия се чувствам по-добре…”
Княз Лобанов-Ростовски притежава най-голямата в света колекция “Руско театрално изкуство”. Част от нея е експонирана в Пушкинския музей в Москва и “Метрополитен” в Ню Йорк, написа в портрет на княза преди 12 години вестник „24 часа“.
За неговите културни интереси подробно пише през 2015 г. в. „Дума“: „Дълги години е бил вицепрезидент на Световната банка, но и консултант в най-известните аукционни къщи за шедьоври на изкуството.
Княз Никита Лобанов-Ростовски става страстен колекционер на художествени произведения, посветени най-вече на театъра и балета. Колекцията му наброява над хиляда картини от сто и петдесет художници-авангардисти. Автор е и съавтор на книги и статии на английски и руски език, посветени на изкуството, някои от които са публикувани и на български. Макар да е роден в България и живял извън Русия, той твърди, че през целия си живот се е чувствал руски човек и през 2001 г. дарил цялата си колекция на Москва.
Москвоското правителство определило място в тамошния Филевски парк, където открили Мемориален дом на князете Лобанов-Ростовски, в който са експонирани колекциите и съхранените предмети и атрибути на предците му. Самият княз Никита са назначили като нещатен уредник и за него са предвидени там жилищни помещения и работни кабинети. Княз Никита Лобанов-Ростовски неведнъж е посещавал България в последните десетилетия. Той се среща в София с някои от все още живите приятели от детските и ученическите си години и с радост си спомня за шампионската титла по плуване от България, чийто документ също е изложен в споменатия музей в Москва. А подареното му камъче от планетата Марс, оценено на около 25 хиляди евро, миналата година остави завинаги в България, като го преподари на софийския Национален природонаучен музей“.