Кои симптоми издават дефицит на магнезий
Дефицитът на магнезий може да доведе до различни здравословни проблеми. Руският ендокринолог Зухра Павлова сподели, че дефицит на хранителни вещества е възможен дори при правилно хранене. Стрес, липса на сън, интензивни упражнения – всичко това намалява нивата на магнезий. Както написа д-р Павлова в канала си в Telegram, цитирана от sports.kz, магнезият участва в няколкостотин реакции на въглехидратно-фосфорния и енергиен метаболизъм и десетки други процеси.
Тя посочи кои са симптомите на дефицит на магнезий и сподели, че всеки от тези симптоми може да показва липса на магнезий в организма: безсъние, хронична умора, спазми в стомаха, изявен ПМС, главоболие, повишена тревожност.
„Както можете да видите, магнезият играе важна роля в човешкото тяло. Той участва в над 300 биохимични реакции, включително синтез на протеини, производство на енергия, мускулни контракции и предаване на нервни импулси“, поясни експертът.
Дефицитът на магнезий може да доведе до различни здравословни проблеми, като мускулни крампи, умора, проблеми със съня, раздразнителност и депресия. За да предотвратите недостиг на магнезий, трябва да ядете храни, богати на този минерал. Те включват зеленолистни зеленчуци (спанак, зеле), ядки (бадеми, кашу), семена (тиквени, слънчогледови), пълнозърнести храни, бобови растения и риба. Можете също така да приемате магнезиеви добавки, но трябва да се консултирате с вашия лекар преди това.
„Важно е да запомните, че излишъкът от магнезий също може да бъде вреден за здравето. Излишъкът от магнезий е рядък и обикновено се свързва с приема на големи дози от този минерал под формата на добавки или лекарства. Ето защо, преди да започнете да приемате лекарства, съдържащи магнезий, трябва да се консултирате с вашия лекар“, каза д-р Павлова.
Какви са причините за магнезиев дефицит
Дефицитът на магнезий може да бъде причинен или от недостатъчен прием, или от прекомерно отделяне на този минерал от тялото. Тялото има механизми, които предотвратяват излишната екскреция на този минерал. Въпреки това в сравнително редки случаи този регулаторен механизъм не работи правилно поради генетичен дефект, като синдрома на Гителман (рядко наследствено бъбречно заболяване). При повечето хора магнезиевият дефицит се дължи на други причини, като например: небалансирано хранене, което може да възникне при хранителни разстройства или диети, злоупотреба с алкохол, повишена нужда от магнезий поради стрес, интензивни упражнения или бременност, тежка диария и често повръщане.
В допълнение, магнезиевият баланс може да бъде отрицателно повлиян и от някои заболявания: хронично бъбречно заболяване, диабет, възпаление на панкреаса, хронични заболявания на червата като болест на Crohn или улцерозен колит, заболявания на щитовидната жлеза, като паратироидна недостатъчност. Магнезиевият дефицит може да възникне и след бъбречна трансплантация или операция на тънките черва. В допълнение, дефицитът на магнезий може да бъде допринесен и от приема на някои диуретици и определени антибиотици, които се използват за лечение на бактериални инфекции.