Комисията по отбрана реши: Придобиваме зенитно-ракетни комплекси за 356 милиона лева
Беше одобрен и Меморандум с Румъния за изграждането на Щаб на регионално компонентно командване на специални операции
Парламентарната комисия по отбрана прие с 10 гласа „за“, нито един против и трима „въздържали се“ Проект на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход „Придобиване на зенитно-ракетни комплекси“, внесен от Министерския съвет на 1 август 2024 г., с който се предвижда България да закупи 1 брой зенитно-ракетен комплекс „IRIS-T-SLM“ от Германия, като стойността на сделката е 182 114 311 евро без ДДС, или 356 184 366 лева. Допълнително е предвидена възможност за закупуване на до 5 броя „IRIS-T SLM” и на 1 брой система за далечен обсег „IRIS-T SLX”, предаде репортер на БГНЕС.
Първият етап на Проект „Придобиване на зенитно-ракетни комплекси“ следва да се финансира от разходите за отбрана на България, както и от постъпилите през 2024 г. и от очакваните през 2025 г. компенсаторни суми за предоставени дарения на въоръжения и техника.
В мотивите към Проекта на решение за приемане на Проект за инвестиционен разход „Придобиване на зенитно-ракетни комплекси“ е посочено, че за тази цел през съответните години разходите за отбрана следва да бъдат на нива, които позволяват осигуряването на необходимия финансов ресурс, включващ както посочените средства по договора, така и необходимите разходи за ДДС, мита и транспортни разходи.
С реализиране на проекта за придобиване на зенитно-ракетни комплекси ще се усъвършенстват способностите на ПВО за въздействие по средства за въздушно нападение (пилотируеми и безпилотни), притежаващи съвременни летателни и бойни способности.
„Разглеждаме една от най-важните стъпки за модернизиране на българската армия“, подчерта началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов.
Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на България и Министерството на националната отбрана на Румъния относно изграждането на Щаб на регионално компонентно командване на специални операции (HQR-SOCC) подкрепи парламентарната Комисия по отбрана. Предложението е внесено от Министерския съвет на 1 август. „За“ ратификацията гласуваха десет депутати, „против“ – нямаше, а трима гласуваха „въздържал се“.
На 10 юли тази година във Вашингтон, Съединените американски щати, по време на Срещата на върха на НАТО, бе подписан Меморандума за разбирателство между двете държави. Още от началото на следващата година може да заработи Щабът на регионалното компонентно командване на специалните операции, за който България и Румъния се договориха във Вашингтон, каза тогава служебният министър на отбраната Атанас Запрянов.
Международният договор предвижда Щабът да не е постоянно действащ, да се активира съгласно националните процедури на двете страни и в съответствие с установените механизми на Алианса за участие в съюзни операции или при активиране на отбранителните планове на НАТО, както и за участие в двустранни и многонационални учения и тренировки, пише в мотивите към документа.
След постигането от HQR-SOCC на Пълни оперативни способности всяка една от страните ще изпълнява ролята на Водеща нация, като домакинства командването на ротационен принцип. Периодът на ротация ще е една година с възможност за удължаване до две, ако обстоятелствата го налагат, и започва след постигането на Пълни оперативни способности от новата Водеща нация. Предвидено е също румънската страна първа да поеме командването на HQR-SOCC.