Компании от ядрения сектор на страните от БРИКС+ се обединяват в „Платформа за ядрена енергия“
Новата асоциация ще подпомага развитието и внедряването на ядрени технологии за граждански цели в страните от БРИКС+ чрез сътрудничество, обмен на най-добри практики и съвременни подходи за реализацията на ядрени проекти, съобщиха от пресслужбата на руската държавна корпорация „Росатом“.
Ръководителите на големите ядрени компании и организации от страните членки на БРИКС+, сред които Русия, Китай, Южна Африка, Бразилия, Иран, Етиопия и Боливия, проведоха първа среща в рамките на „Платформа за ядрена енергия“.
В Музея на атома в Москва, участниците обсъдиха инициативата и очертаха основната цел на платформата – разработване и прилагане на най-добрите практики и съвременни подходи в областта на енергийното и неенергийното използване на ядрените технологии за граждански цели на пазарите на БРИКС и БРИКС+, както и разработването на механизми и модели за реализиране на ядрени проекти в страните членки на БРИКС.
„Много от членовете на БРИКС вече са технологични двигатели на международния ядрен пазар. Общият опит може и трябва да бъде използван и възпроизведен в цялото пространство на БРИКС, както и на глобално ниво. Ето защо обединяваме усилия в рамките на Ядрената платформа на БРИКС – доброволно обединение на компании, професионални общности и неправителствени организации в ядрената сфера, в подкрепа на развитието и внедряването на ядрени технологии“, подчерта Алексей Лихачов, генерален директор на „Росатом“.
Експертни прогнози сочат, че до 2050 г. страните от БРИКС ще осигуряват поне половината от световното производство и потребление на енергия, като ядрената индустрия ще играе важна роля в задоволяването на нарастващото търсене. Страните членки на БРИКС имат решаващ принос за развитието на световната ядрена енергетика – до 2030 г. поне 2/3 от разгръщането на атомния парк в света ще се дължи на тях.
„Росатом“ е лидер на международния пазар за износ на ядрени технологии. Една от най-интересните области на дейността на корпорацията са плаващите енергийни блокове. Те позволяват да се променя мощността в съответствие с интересите на клиентите.
Въз основа на опита от използването на станцията „Академик Ломоносов“, „Росатом“ създаде цяло семейство плаващи енергийни блокове. Два от тях с мощност 106 и 180 MW са за руския пазар, а един с мощност 100 MW е за външния пазар. Тези енергийни блокове са изцяло руско производство, цялото им основно оборудване и системи за управление са произведени в Руската федерация.
Плаващите енергийни блокове отговарят на принципите на зелената енергетика, не изискват развити електрически системи, което означава, че могат да работят в отдалечени региони и агломерации. Освен това те се изграждат много по-бързо от наземните станции.