Константин Косачов: Русия отваря БРИКС за постсъветските републики
В Санкт Петербург започва работа X парламентарен форум на БРИКС, чиито основни събития ще се състоят на 11 – 12 юли. За първи път то ще се проведе в разширен формат – освен деветте страни – членки на асоциацията, на него дойдоха делегации от страните от Общността на независимите държави, както и ръководството на Интерпарламентарния съюз.
В заключителната декларация на форума се предвижда да бъдат включени точки за взаимодействието между законодателите в областта на борбата с тероризма, информационната сигурност, противодействието на едностранните икономически санкции, както и насърчаването на появата на национални валути във взаимните плащания. Това каза пред „Парламентска газета“ ръководителят на организационния комитет на X парламентарен форум на БРИКС, заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачов.
– Константин Йосифович, каква е основната характеристика на този форум?
– Тя произлиза от това, че тази година, която стана годината на председателството на Русия в БРИКС, за първи път асоциацията заседава и реализира съвместни проекти в разширен формат. Въпреки факта, че през 2023 г. се случи удвояване на броя на страните – членки на БРИКС, миналата година четирима нови участници все още не бяха взели пряко участие в събитията – това се случва тази година, а за Русия, като страна, председателстваща БРИКС, важно е да се решат два проблема. Първо, да се научите да си взаимодействате в рамките на девет държави (десетият член на БРИКС, Саудитска Арабия, все още не е решил напълно формата на своето участие в асоциацията. – бел ред.), което изисква определени творчески усилия на всички нива, в т.ч. парламентарно сътрудничество.
Второ, това ще бъде първият форум, на който парламентарното измерение на БРИКС наистина се институционализира, тоест ще получи своя правен, организационен и съдържателен дизайн. Миналата година в Южна Африка петорката от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай, Южна Африка – ред.) разработи и прие основни документи – меморандум за разбирателство в рамките на работата на парламентарното измерение на БРИКС и декларация, която определя съдържанието на такава работа.
В годината на руското председателство ние правим следващата стъпка: подготвихме за подписване протокол към миналогодишния меморандум, който описва организационните и процедурните аспекти съвсем конкретно, точка по точка – колко често ще заседават форумите, какви ще бъдат процедурата за провеждането им, подготовката на документите, предварителната работа, която ще се организира чрез парламентарните комисии по международните въпроси и много други подробности. Това ни позволява да кажем, че парламентарното измерение на БРИКС наистина се състоя през 2024 г. И в този смисъл форумът в Санкт Петербург служи като отправна точка за бъдещото развитие на асоциацията.
– Какви други документи планирате да приемете на форума в Санкт Петербург?
– По резултатите от него сме подготвили съвместна декларация. Това е много специфичен и смислен документ от седем страници – това е нашият принос към развитието на БРИКС и ние сме искрено доволни от това как се получи. Надяваме се, че както декларацията, така и протоколът, за който говорих малко по-горе, значително ще улеснят работата на организаторите на бъдещи форуми в други страни, така че да могат да придвижат напред парламентарното измерение на БРИКС, както се казва, без загуба импулс.
– Посочихте съдържанието и спецификата на заключителната декларация на форума – на какво първо бихте обърнали внимание?
– На първо място в декларацията са заложени три приоритета за работа на БРИКС – това са, на първо място, политиката и сигурността, на второ място, икономиката и финансите, на трето място, културното сътрудничество и контактите между хората. За всяка от тези теми текстът на декларацията обяснява какво точно разбираме под сътрудничество във всяка от тези области. Например, засегнати са темите за противодействието на новите предизвикателства и заплахи, подробно е описано взаимодействието на страните в борбата с тероризма, механизмите, които тепърва ще съгласуваме на законодателно ниво в областта на информационната сигурност, в противодействието едностранни икономически санкции и насърчаване на появата на национални валути във взаимните плащания. Разбира се, дефинирано е и нашето разбиране какво представлява ненамесата във вътрешните работи на държавите като фактор за защита правата на гражданите.
Много е важно декларацията ясно да дефинира принципите на взаимодействие между страните от БРИКС – абсолютно равнопоставеност на членовете на асоциацията, взаимно зачитане на националните интереси, отказ от взаимна намеса във вътрешните работи, отказ от взаимно налагане на каквито и да е позиции. Тук трябва да се припомни, че БРИКС не е организация със строга дисциплина и предварително определена идеология. Това е съюз на напълно различни държави, които изграждат модел на многополюсен свят, който в крайна сметка, и в това не се съмнявам нито за секунда, ще стане глобален.
На нашия парламентарен форум ние изработваме принципите на взаимодействие между държавите в такава работа. Основното, за което сме съгласни, е нашата готовност да обменим опит в законодателната работа и, когато е възможно, да сближим нашите закони, така че някои норми и най-добри практики да станат общи за страните от БРИКС и да работят в интерес на хората. Нашите парламенти определено са единни по този въпрос.
– Ще бъдат ли формулирани предложения на парламентарния форум за разглеждане от държавните глави на срещата на БРИКС в Казан?
– Такива предложения могат да се появят и тук разчитаме на взаимно заинтересован разговор. В зависимост от това какви конкретни идеи ще бъдат изразени в Санкт Петербург, ще определим по-нататъшните си действия в контекста на подготовката за срещата на БРИКС в Казан.
– Смятате ли, че БРИКС ще продължи да се разширява?
– Една от основните задачи на председателството на Русия в асоциацията е да се определят форматите, в които ще взаимодействаме със страните, заинтересовани да участват в работата на БРИКС. Не прогнозирам внезапно разширяване на асоциацията, това е моя лична гледна точка. Все пак сега трябва преди всичко да се научим да работим в настоящия разширен състав. В същото време, разбира се, в никакъв случай не трябва да губим взаимодействие с тези, които гравитират към БРИКС – някои експерти назовават 20 държави, други вече говорят за 30 държави.
Може би ще изградим допълнителни механизми в рамките на Междупарламентарния съюз или платформа за открит междупарламентарен диалог между членовете на БРИКС и страните, които не са членки на асоциацията. Това ще бъде предмет на дискусия.
Бих искал да отбележа, че десетият парламентарен форум на БРИКС ще бъде много представителен: седем от деветте делегации на страните-членки на асоциацията се ръководят от председатели на националните парламенти, а още две делегации ще бъдат заместник-председатели. И всички делегации от държавите от Интерпарламентарната асамблея на ОНД, които поканихме да участват, с изключение на една, ще бъдат представени на ниво висши служители на парламентите.
– Беларус наскоро се присъедини към ШОС. Възможно ли е в обозримо бъдеще една от страните от ОНД да стане член на БРИКС?
– Това трябва да е общо решение на всички страни членки на БРИКС. Лично аз бих приветствал участието на Беларус във всички асоциации, където е представена Русия. Но това винаги е предмет на колективни дискусии и решения. Затова не бих очаквал съответните дискусии тук.
– Може ли някоя от европейските страни да се присъедини към БРИКС?
– Все още не съм чул за кандидатстване от европейски страни. Затова засега това може да се обсъжда само на теория.