Константин Косачов: Турция изпусна исторически шанс
С решението да бъде ратифициран протоколът за членство на Швеция в НАТО Турция изпуска историческата възможност да действа в интерес на цялото човечество, а не на отделен блок, което предизвиква съжаление, заяви заместник-председателят на Съвета на федерацията Константин Косачов.
“Остава ни да съжаляваме за предстоящото (уви!) окончателно решение на Турция за членството на Швеция в НАТО. Историческият шанс за Турция ще бъде изпуснат”, написа сенаторът в своя Телеграм канал, коментирайки решението на турския парламент да ратифицира протокола за членство на Швеция в алианса.
Той предполага, че ако това не е някаква игра от страна на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, въпросът е решен. “По-скоро да, тъй като за Турция въпросът за членството на Швеция в НАТО е въпрос не на външната (какво ще получи НАТО), а на вътрешната политика (какво ще получи Турция). Съдейки по всичко, всички ще получат онова, което си пожелаха”, добавя Косачов.
Според него консенсус, който е необходим за приемане на всяка страна в НАТО, няма нито в самата Швеция, нито в Северноатлантическия алианс, нито в международната общност. “В Швеция нямаше референдум по най-важния въпрос в областта на политиката за сигурност, който я обърна на 180 градуса, въпреки исканията на опозицията. В НАТО също са далеч от консенсус, а и засега Унгария не се е определила. Главното обаче е, че това е отношение към разширяването на НАТО от страна на международната общност”, отбелязва политикът.
Във връзка с това той привежда оценки на чуждестранни експерти, според които след Втората световна война в света са станали над 250 военни конфликта, а 80% от тях са предизвикани от САЩ и НАТО. “Почти всички те са станали в страни от световното мнозинство, извън пределите на компетенцията на НАТО. Едва ли в такива условия могат да се очакват аплодисменти по повод разширяването на НАТО от страна на световната общност, за какъв консенсус става въпрос?”, подчертава Косачов.
Той изразява съжаление във връзка с факта, че някога неутрална Швеция , постигнала кулминацията на своя авторитет по времето на Улф Палме, поставила своя подпис под Хелзинския акт на Съвета за сигурност и сътрудничество в Европа през 1975 г. като независим и обективен посредник при решаване на най-сложните международни въпроси, сега се представя в ролята на гробар на своята по-рано висока репутация и в крайна сметка – на мечтата на Палме за разоръжаване и сигурност в световен, а не в блоков мащаб.
Във вторник турските депутати одобриха законопроект за ратифициране на протокола за членство на Швеция в алианса. Сега Унгария остава единствената страна от НАТО, чийто парламент досега не е ратифицирал шведската заявка за присъединяване.
Финландия и Швеция подадоха своите заявки за членство в НАТО на 18 май 2022 година, като са подтикнати за тази стъпка от събитията в Украйна. Финландия официално стана член на блока на 4 април миналата година.