“Кориере дела Сера”: Украйна опустява
Градове и най-вече празни села, разделени семейства, сами войници на фронта, със съпруги и деца в чужбина, които няма да се върнат, рязко спаднала раждаемост: Украйна преживява демографска криза с катастрофални измерения.
Експерти казват: „Колапсът с изчезващото население скоро ще причини колосални икономически и социални проблеми. Путин губи войната, но все пак може да спечели предизвикателството за бъдещето на стабилна и независима Украйна“. В публичното пространство обаче има един проблем, за който се говори малко. Проблемът е много сериозен, но никой не знае как да се справи с него, а нетърпящата отлагане борбата срещу руската инвазия ни принуждава да отложим всеки друг въпрос. „Когато къщата гори, първо трябва да изгасите огъня и едва след това ще мислите какви мебели да купите“, защитават се членовете на правителството на Зеленски.
Масовото бягство
Все пак въпросът изглежда твърде спешен, за да се отлага. Нека просто погледнем числата. През 1991 г., след разпадането на Съветския съюз, населението на Украйна бе около 52 милиона души. Националното преброяване от 2001 г. отчете 48,5 милиона, а в месеците преди инвазията на Путин от 24 февруари 2022 г. населението беше намаляло до около 42 милиона. Тези числа са в съответствие с намаляването на населението в бившите съветски републики. Но най-сериозният удар дойде в първите седмици от последните 17 месеца на войната, което доведе до масово бягство в чужбина на жени и деца, като се има предвид, че правителството незабавно забрани на мъжете на възраст между 18 и 65 години да напускат страната. Днес постоянното население на Украйна се оценява на между 28 и 31 милиона души.
Кой няма намерение да се връща
„От 52 милиона до по-малко от 30 за три десетилетия: много сериозна загуба за страната, която компрометира възможността за възстановяване след края на войната, застрашава икономическото нормализиране и унищожава пенсионната система – обяснява Александър Деменчук, ректор на Факултета по политически науки в Киев. – Децата липсват, следователно липсва бъдещето. Млади жени от средната и от високата средна класа, с отлично образование, напуснаха страната. А още по-лошото е, че повече от половината от тях нямат намерение да се върнат в Украйна. Децата учат в немски, полски, австрийски, френски или холандски училища. Майките веднага си намериха работа. Европейската политика на посрещане първоначално ни изглеждаше като чудо от щедрост, но сега се оказва проклятие.”
Според Ела Либанова, уважаван демограф от Националната академия на науките, всичко това се отразява на раждаемостта, която се е сринала до 0,7 процента, една от най-ниските в света.
Войниците останаха сами
Това са данни, които ние, журналистите, проверяваме всеки ден. Всички градски центрове, разположени в близост до Донбас, са пусти: остават само възрастни, болни и бедни. Но проблемът е национален.
„Повечето от най-добрите ми сътрудници бързо си намериха работа в Полша и Франция. Индустриите ни не работят, няма пазар. Никой от тях няма да се върне“, казва Сергей, ИТ предприемач с офиси в цялата страна. Случва се също да срещнете войници и офицери, които казват, че са останали сами. „Съпругата ми с двете ни деца, на 5 и 7 години, заминаха за Германия в първите дни на войната. Оттогава се чуваме все по-рядко. Наскоро разбрах, че си е намерила нов спътник в живота“, казва Алексей, 40-годишен капитан, близо до Бахмут. „Конфликтът ще увеличи процента на разводите. Жените напускат мъжете, дори войниците понякога намират нови спътници“, казва Юлия Комар, психолог – семеен терапевт. Дебатът е открит по въпроса за евентуално завръщане. Скорошно проучване на Агенцията за бежанците към ООН показва, че 76% от бежанците възнамеряват да се върнат. Но украинските експерти остават много скептични. „През следващите два месеца нашето правителство ще изготви програма за подкрепа на желаещите да се върнат, опитвайки се да включи и европейски партньори“, казва професор Деменчук. Надеждата му е това да се случи “възможно най-скоро”.
Превод за “Гласове” Владислав Наков