Корнелия Нинова подава оставка, нямало да напуска парламента
-Председателката на БСП хвърляше оставки и през 2019 г., и през 2022 г., първия път сама я оттегли, втория – делегатите “отказаха” да я констатират
– Нинова избяга от отговор дали ще се кандидатира на предстоящия наесен пряк избор за председател
Корнелия Нинова подава оставка като председател на БСП. Това съобщи самата тя на пресконференция, свързана с провелите се избори на 9 юни. Нинова добави, че свиква Националния съвет на партията.
Поемам отговорност за катастрофалните резултати на БСП и подавам оставка.
Това е второто подаване на оставка от соцлидерката, която миналия път (през 2022 година) я оттегли по волята на конгреса. По-рано, през 2019 г. след предишните избори за Европейски парламент, Нинова също подаде оставка, но я оттегли след емоционален призив от знаковия за всички социалисти актьор и политик, днес покойният Стефан Данаилов.
Нинова обяви оставката си на първата пресконференция на социалистите след излизането на окончателните резултати от изборите на 9 юни. Тя посочи, че няма да напуска Народното събрание.
„Оценявам нашите резултати като катастрофални. Поради което поемам политическата отговорност и подавам оставка”, бяха точните думи на Нинова.
Нинова посочи, че няма да напусне Народното събрание, защото е „избрана от народа” и си „остава депутат”. “Оставам депутат, макар и обикновен депутат”, отговори тя на неколкократно зададения въпрос. Запитана от журналистите какво ще прави наесен, тя каза: “Бързате! Нека вървим стъпка по стъпка. В момента не съм кандидат за лидер, аз съм лидер, който се оттегля.”
Корнелия Нинова припомни какво предвижда уставът на БСП – зам.-председател да довърши нейния мандат, да организира пълен цикъл отчети и избори в цялата партия, което означава – нови общински и областни лидери, нови председатетели на организациите на младежите, жените и ветераните, през септември пряк избор за председател и конгрес през октомври.
Нинова обяви българската социология за провал, тъй като е сбъркала резултатите на големите формации и напълно е пропуснала новата партия “Величие”.
„Събрахме Изпълнителното бюро и анализирахме ситуацията. Най-голямата тревога за България е дъното на избирателната активност. Този път протестният вот се изрази чрез негласуване. На тези избори няма победител, защото всички, без ДПС и ИТН, губим гласове, най-много ПП-ДБ”, посочи Нинова, според която фрагментацията означава нестабилност. По думите ѝ вече няма голяма партия.
В ляво нищо друго сериозно, освен БСП. Само ние представляваме лявото, изтъкна тя.
По устав някой от зам.-председателите на партията трябва да поеме управлението, обясни тя. Нинова уточни, че остава депутат и няма намерение да напуска парламента.
България може да бъде извадена от кризата само от надпартийно, програмно, експертно правителство, категорична е лидерът на БСП.
В нощта на вота лидерът на БСП направи кратко изявление за медиите, в което акцентира върху ниската избирателна активност. “Притеснени сме от ниската избирателна активност – това е тежък знак към всички партии и към цялата избирателна система. Благодаря и на всички, които ни подкрепиха, както и на всички членове на партията, които участваха в кампанията. Благодаря на всички гласували за БСП. Резултати и действия на БСП ще коментираме когато има 100% обработени протоколи от вота. От утре нататък сме на разположение за медиите”, каза на 9 юни вечерта Нинова.
ЗЕМЯ ПРИПОМНЯ: ПРЕЗ 2022 ГОДИНА НИНОВА ПАК ПОДАДЕ ОСТАВКА, НО КОНГРЕСЪТ “ОТКАЗА” ДА Я КОНСТАТИРА
Корнелия Нинова вече веднъж попаде оставка като лидер на БСП след поредния изборен крах на партията в края на 2021 година. Но тогава тя остана начело на БСП. Това решиха делегатите на червения конгрес на 22 януари 2022 г. на закрито заседание. 415 от тях гласуваха против оставката на лидерката, 20 се въздържаха, а 164-ма бяха “За” приемането й, съобщи тогава БНР.
Лидерката подаде оставка след изборите през ноември, като така понесе отговорността, че тогава БСП остана четвърта политическа сила в новия парламент. Сред делегатите на конгреса обаче имаше подписка да не се приема оставката на Нинова, за да не се разклати така партията и управлението на страната. Тя тръгна от Благоевград и бе подкрепена от 500 делегати още преди старта на конгреса.
В дух на подкрепа на лидерката бяха и повечето от изказванията в началото на форума.
По време на обсъждането самата Нинова е излязла от залата. После обясни, че така е възпитано – да не попречи с присъствието си на някого, ако иска да каже нещо спокойно.
Благодаря ви, и от тази дискусия се вижда, че сме демократична партия на свободни хора, които винаги могат да кажат и различно мнение. Демократична партия, която взема решенията си в своите органи с мнозинство, обърна се накрая към делегатите Нинова.
Благодаря ви за доверието, това ме задължава да работя с двойно повече усилия. Познавате ме – мога да работа. Мога и да гарантирам, че няма да предам социалистите и да продам интересите на БСП, каза Нинова.
Разбира се, чух и различното мнение, човек винаги има нужда какво да коригира в поведението си. Чух го внимателно и ще положа усилия заедно с всички вас, със структурите ни по места, със социалисти, симпатизанти и коалиционни партньори, следващото предизвикателство – местните избори през 2023 г., да бъдат нашата победа, обеща Нинова. И завърши с призив: На работа и на добър час! Това обеща тогава Нинова, но резултатите са очевидни.
Потвърдих оставката си и нито за момент не съм мислила да я оттеглям. Но тъй като по нашите правила конгресът трябва да я констатира, това решение трябваше да вземат делегатите, които решиха да не я констатират, обясни Нинова пред медиите след края на заседанието.
Ако не беше искрена оставката ми, нямаше да я предам. Не съм я оттегляла и я потвърдих пред конгреса, каза тя. Напомни, че през 2019 г. решението да оттегли оставката си е било нейно, докато сега тя е отхвърлена по волята на делегатите.
По повод тълкувания на делегати, че оставката не трябва да се гласува, а само да се констатира от конгреса, Нинова обясни: Няма да тълкуваме правни норми, за нас е важна Общопартийната контролна комисия, ние сме уредена партия, комисията се произнесе. Така лидерката напомни за решение на ОПКК, наричана още партийния съд, че оставката трябва да бъде констатирана с вот от делегатите на конгреса.
Имам си недостатъци, но страхът не е измежду тях, коментира Нинова по повод твърденията, че я е страх да се изправи на преки вътрешни избори отново.
Това беше повече от престъпление, това беше тежка грешка, коментира след края на конгреса Крум Зарков. Битката не е приключила по силата на обстоятелствата. Това е неустойчиво решение, допълни юристът и настоящ съветник на президента, който единствен беше заявил кандидатурата си за лидер на БСП на пряк избор.