“КосмоСтарт – 2023” – форум на поколенията
В Президентската библиотека в Москва се състоя общоруският форум “КосмоСтарт – 2023”. В него участваха представители на Министерството на науката и висшето образование, на “Роскосмос”, а също така директно от орбита на въпроси на участници отговориха космонавти, които в момента работят на МКС.
“Форумът “КосмоСтарт” вече не е само добра традиция, но и форум на поколенията. Учениците, които през 2016 г. за първи път присъстваха на него, още на следващата година постъпиха във вузове, свързани с усвояването на космоса, а някои вече работят в “Роскосмос”, заяви ректорът на Санктпетербургския университет по аерокосмическо приборостроене Юлия Антохина.
През годините, в които форумът се организира, той е събирал много експерти от най-висш ранг – окол 20 руски космонавти и летци. Тези срещи винаги минават под мотото “Героите не се раждат, те стават такива”. Особено ценни са разговорите с водещите експерти по ракетно-космическите и авиационните отрасли, с журналистите, занимаващи се с науката и популяризиращи професиите, свързани с космоса. Тяхната работа е много полезна за подрастващото поколение, на което форумът обръща особено внимание. За учениците и студентите се организират специални програми, където малцина от участниците могат да останат безразлични към аерокосмическата тематика.
Те имаха възможност да се запознаят с развитието на обитаемите космически станции, правилата за подготовка на космонавтите, с проектите “Луна” и “Сфера”. С пряка видеовръзка с космодрума Байконур имаха шанса да наблюдават изстрелването на космическия апарат “Прогрес МС-25, натоварен с необходимите доставки за МКС.
Тази година над 20 училища в Петербург станаха колективни участници в VIII форум “КосмоСтарт”. Най-активни – съвсем разбираемо, са училищата с усилено преподаване на математика и естествени науки. Техните възпитаници се запознават с “азбуката” на космическите науки и извън дните на форума. При тях често гостуват експерти, космонавти и преподаватели от тази сфера, които провеждат майсторски класове.
Към “КосмоСтарт” се включиха онлайн и желаещи от цялата страна. Работата на форума бе транслирана в продължение на над седем часа и към нея успяха да се присъединят над един милион души. Във формата онлайн учени и експерти подробно разказаха за руската програма по изследване на Луната с автоматични космически апарати, за използването на изкуствен интелект при управлението на космическите полети и за особеностите на космическото образование, за трудностите, които може да срещнат онези, които тръгнат по този път.