Костадинов показа нотариалния акт, доказващ, че руското посолство е собственик на Руската църква
Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов публикува във Фейсбук нотариален акт от 1997 г., който сочи, че посолството на Москва е собственик на руската църква в столицата.
Вижте съобщението на Костадинов:
“Това е нотариалният акт на руската църква в София, от който се вижда, че тя е собственост на руското посолство. Тъй като по американските медии в България се разнесе поредната лъжа, че не била собственост на Русия, сега питам – ще се извинят ли за лъжата си американските медии, раздухващи антибългарска и антируска пропаганда, или не? Или вместо това директно ще започнат да призовават за конфискация?”.
ЗЕМЯ припомня, че предстоятелят на подворието на Руската православна църква в София архимандрит Васиан (Змеев) изрази опасения, че сградата на църквата след изгонването на служителите на подворието може да бъде иззета и прехвърлена в собственост на Българската православна църква. Това мнение той изрази в ефира на телевизионния канал “Россия-24”, предаде ТАСС.
Миналата седмица българските власти наредиха на архимандрит Васиан (Змеев), секретаря на подворието протойерей Евгений Павелчук и още един служител на подворието да напуснат страната в рамките на 24 часа под предлог, че престоят им в България „представлява заплаха за държавата сигурност.”
„Съвсем наскоро, вчера, получих много тревожна новина: един от архиереите на Българската православна църква заяви (русенският митрополит Наум, бел. ред.), че руската църква – историческата, посолска църква в центъра на София, построена към посолството на Руската империя – е собственост на Българската църква. Това е просто измама: той умишлено смесва понятията „собственост на сградата на храма“ и „юридическо лице, което управлява оперативно имота, храма“, каза архимандрит Вассиан, отговаряйки на въпроса какво ще се случи по-нататък.
Посолството на Русия в България е официален собственик на храма “Св. Николай Мириклийски” и притежава съответния нотариален акт, пояснява ТАСС.
Архимандрит Вассиан припомня, че първоначално храмът „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ е построен със средства на Руската империя и император Николай II и в него винаги е имало руска църковна община.
„Вярно, през 30-те години на миналия век, когато имаше труден период и съветското правителство искаше да направи музей на религията в този храм, там имаше българска общност, но тя не беше собственик на имота, а просто го стопанисваше оперативно. Хрумна ми следната мисъл: това наистина ли се случва в България, “украинизация” на обществото и опити за насилствено завземане на църкви?”, допълва архимандрит Васиан.
Отделът за външни църковни връзки на Московската патриаршия по-рано заяви, че руският храм “Св. Николай” в София през последните 100 години е символ на духовното единство на братските народи на Русия и България. Нейната история, припомниха от Руската православна църква, е тясно свързана с най-важните събития в съвременната история на Българската православна църква, включително преодоляването на гръцко-българския разкол (схизма) и възстановяването на Българската патриаршия.
Енориашите от подворието, сред които имаше много представители на руската емиграция, оставиха забележителен принос в българската богословска наука. В криптата на храма се намира гробът на бившия му предстоятел Свети Серафим (Соболев), широко почитан както в българската, така и в руската църква, отбелязват от Московската патриаршия.
Посолството на Русия в София ще предприеме действия относно храма “Свети Николай” – Руската църква в София, в координация с Руската православна църква (РПЦ), заяви пред ТАСС руският посланик Елеонора Митрофанова.
“Всички действия по отношение на Руската църква в София ще бъдат предприети в съответствие с решението на Руската православна църква. До момента не ни е известно патриарх Кирил да е получил писмо от патриарх Неофит, не знаем решението на Руската православна църква”, каза посланикът.
Посолството на Русия в България е официален собственик на храма и разполага със съответния нотариален акт, отбелязва ТАСС.