Красимир Йорданов, БСП: Недопустимо е забавянето на обезщетенията на пострадалите от пожарите земеделски производители
Водачът на листата на “БСП-Обединена левица” в Ямбол постави остро проблема пред агроминистерството
„Земеделските производители, пострадали от пожарите в община Болярово преди 3 месеца, още не са обезщетени, въпреки гръмките обещания на служебния премиер и на министъра на земеделието за бърза и навременна подкрепа. Най-лошото обаче е, че няма никаква яснота кога реално ще се получи подкрепата“. Това заявява в позицията си Красимир Йорданов, водач на листата на „БСП – Обединена левица“ в Ямбол по повод получен отговор на негов въпрос за помощта за пострадалите в пожарите земеделски стопани.
Той посочва, че единственото изключение е изплатената индивидуална помощ de minimis в размер на 44 000 лв. за изгоряла поливна инсталация на овощна градина.
Служебният министър Георги Тахов отговаря, че едва на 7 октомври 2024 г. Управителният съвет на ДФ „Земеделие“ е утвърдил финансовия ресурс по помощ de minimis за компенсиране на щети от пожари през 2024 г. Размерът е 1 922 000 лв. за 184 земеделски стопани в цялата страна.
От отговора му става ясно, че 44 земеделски стопани от община Болярово са подали заявления за установяване на щети от възникнали пожари на площи със земеделски култури, включително и за унищожена продукция, а 9 земеделски производители са подали заявления за унищожени пчелини и погинали селскостопански животни.
От Областна дирекция „Земеделие“ са издадени 45 протокола за 19 760 дка опожарени площи, и 6 протокола за унищожени 406 пчелни семейства и 307 пчелни кошера.
Подадени са и 68 заявления за форсмажорни обстоятелства в Областната дирекция на ДФ „Земеделие“.
„Възмутително е, че след решението на Управителния съвет тепърва предстои да се изготвят указания за предоставяне на помощта и едва тогава земеделските стопани отново трябва да подават заявления в областните дирекции на ДФ „Земеделие“, за да я получат“, казва още в позицията си Красимир Йорданов и допълва, че бюрокрацията и административната тежест за получаване на уж бърза и навременна помощ е огромна затова и всички земеделски производители се оплакват колко непосилно за тях е административното бреме.
„За мен е недопустимо земеделските стопани да подават по няколко пъти заявления за едни и същи щети и това да отлага незнайно за кога реалното получаване на обезщетението. Всяка помощ е най-полезна, когато е навреме, но това явно не важи за земеделската администрация. Обещанията пред земеделските стопани са големи, но думите не са като действията“, изразява възмущението си кандидатът за народен представител за област Ямбол, съобщи в. “ТРУД”.