Крим ще оцелее и без вода от Днепър
Ръководителят на Република Крим Сергей Аксьонов заяви, че няма риск за снабдяването на кримчани с питейна вода след прекратеното подаване на вода от Днепър по Севернокримския канал, съобщава РИА „Новости“.
Щета обаче ще има за селското стопанство, което използва водата за напояване. Водата, която идва по Севернокримския канал от Каховското водохранилище преди разрушаването на Каховската ВЕЦ, ще стигне за подаване в Крим за още три месеца.
В отговор на въпроси на журналисти Аксьонов заяви, че след началото на СВО подаването на вода по Севернокримския канал е било допълнителна възможност за справяне с проблема с водата. Що се отнася до питейната вода и битовото водоснабдяване за Крим, няма повод за безпокойство.
„Освен това ние използваме артезианските източници за подаване на вода в Симферопол – до 112 куб. метра в денонощие, балансираме, когато водата напълва водохранилищата, отваряме преградата и оттам доставяме вода. Няма риск за питейната вода“, подчерта Сергей Аксьонов.
Според председателя на Кримския парламент Владимир Константинов Украйна ще получи иск за щети от разрушаването на дигата на Каховската ВЕЦ. Уточнява се, че Украйна е осигурявала до 85% от потребностите от вода на Крим през идващия от Днепър Севернокримски канал. Но след присъединяването на Крим към Русия подаването на вода по канала напълно е било прекратено. По този повод Крим се обърна към ООН, но от там така и не последва отговор.
Понижаването на нивото на водата в Каховското водохранилище е довело до това, че вода от него е престанала да влиза в Севернокримския канал. „В щетите, нанесени на водното стопанство на Крим, ние също планираме да включим щетите от разрушаването в резултат на обстрел от страна на ВСУ на дигата на Каховската ВЕЦ“, написа Владимир Константинов в Telegram. По-рано бе съобщено, че Арбитражният съд на Крим е регистрирал иск за щети за бюджета на републиката от водната блокада на полуострова. Сумата на претенциите към Украйна е над 152 милиарда рубли. Тя може да нарасне до трилион рубли, ако към иска се присъединят пострадалите частни организации.
Заседанията на Арбитражния съд започнаха на 31 юли.