Кристиан Вигенин, “БСП-Обединена левица”: Пеевски няма място в управлението на държавата! (Видео)
По мои груби изчисления около половината от гласовете на “ДПС-Ново начало” са купени, заяви евродепутатът и зам.-председател на БСП в предаването “Още от деня” на БНТ
–Здравейте вие сте с “Още от деня” – предаването за новини анализи и коментари. Какво се случва разговор с Кристиан Вигенин – евродепутат и заместник-председател на БСП и още за честността на вота и изборните нарушения. Здравейте, иска ли БСП да бъде част от властта?
-Иска, но може би не по този начин, по който някой си го представят, мисля че най-добре би било да спечелим убедително едни избори да водим следващо управление.
–Така ли си го представяте, а не някой сега да ви кани на разговори, да бъдете част от нечия коалиция?
-Да, искам да уточня, защото се появиха някои спекулации, включително ги подхрани господин Борисов. Видях се с колегите, които са били на срещата с ГЕРБ в Парламента, те потвърдиха, че там разговори за коалиция не е имало, не е ставало въпрос за правителство, не е говорено. Ние в разговори за коалиция с ГЕРБ не участваме! Нека да го уточним това категорично! Може би той (Борисов – бел. ред.) си ги представя така нещата, но БСП няма намерение да участва в правителство с министър-председател Бойко Борисов.
–А ако не е Бойко Борисов кандидат за премиер?
-Ние имаме една позиция, която e доста ясна – да не участваме в коалиция с ГЕРБ и да не участваме в коалиция с ДПС. Ако участваме в някакъв формат на управлението, то може да бъде само във формата програмно или експертно правителство с ясни приоритети и конкретен срок на действие. Това го говорим от три мандата, но никой не иска да го направи, а изглежда че това е единствената работеща формула.
–Защо това да е единствената работеща формула?
– Защото между партиите няма доверие, защото поомръзнали лидери се опитват да продължават да водят парада, и докато това е така – очевидно не може да се постигне политическо съгласие. Но трябва да помисли за държавата. И казах Ви какви са възможностите. От тази гледна точка – струва ни се, че това е начинът да постигнем някакво парламентарно подкрепено правителство. Широко подкрепено правителство, което да свърши важни неща за определен срок от време.
– Как смятате, защо от една страна между първи и втория има такъв антагонизъм и няма разговор все още между тях, а от друга страна всеки води разговори с някой друг само за себе си. Каква е целта? За всичко това опити да е всеки да си намери някакви други съюзници ли е това. Как го виждате?
– Аз по принцип приветствам факта че партиите си говорят, макар че все още не виждаме резултат. Но понеже бях част от няколко предишни Парламента, които стигаха до никъде. Но мисля, че тези разговори са важни най-малкото за това да се уточни кой на какви позиции е, и да свикнем че независимо дали са опозиция или управляваща партия – нормално е между тях да има някакъв диалог. Тоест, мисля че това донякъде би свалило табутата и напрежението за това да те видят, че говориш с някого от „врага“. Той самият факт че БСП може да си говори с ГЕРБ, с ПП-ДБ, че те помежду си могат да си говорят. Това според мен е положително и дава един малко по-различен сигнал за нормализиране. Но абсолютно не означава, че сега трябва всички да плеснем с ръце и да се прегърнем, да забравим какво е било, да забравим програмите си и да кажем в името на България всички сме на власт. Нова няма как да стане. БСП е принципна и изгражда лява алтернатива. Нека това да го уточним – алтернативата не може да бъде изградена, ако още в зародиш се окажем част от властта.
– Кой е верният подход според вас? Този на ГЕРБ, които казват първо председател на Народното събрание и кабинет, и после коалиционни споразумения за политики, или подходът който се опитва да наложи ПП-ДБ – първо законодателни приоритети и после всичко останало?
– Мисля че в момента Тези заявки са по-скоро някакъв опит за позициониране на партиите, защото за мен и едното и другото е важно, но тука малко напомня за кокошката и яйцето. Защото, докато няма председател на парламента изобщо не може да се отпуши работата в самия Парламент, тоест ние сме блокирани на първи работен ден. Но тук вече според мен е отговорността на спечелилата партия Не защото те казват – ние щом сме най-големи, имаме право да имаме председател на парламента. Имате право, ако с вас има мнозинство, което да ви подкрепи, но ние вече три пъти видяхме, че Рая Назарян получава само и единствено гласовете на ГЕРБ. Според мен отговорно е, ако твърди че си отговорна политическа формация, време е ГЕРБ да отстъпи и да кажат – Ние правим своя компромис. Нека председател на парламента да бъде примерно Наталия Киселова, защото аз ще ви кажа за мен идеята за това председателя на парламента да бъде от някой представител от по-малките формации има голям смисъл, защото ние видяхме, че тогава когато имаше ясно изразени мнозинства – как председателят на парламента става заложник на мнозинството и започва да гази правилника само защото лидерите на партиите от мнозинството му казват да го прави. Според мен председател на парламента от опозицията или от някой от по-малките формации гарантира независимост на този човек и това, че ще спазва закона, Конституцията и правилника. А според мен един конституционалист като Наталия Киселова едва ли ще направи и крачка встрани от Конституцията и правилника. Не знам дали сега може би е подходящ моментът да споделя как преди няколко Парламента когато аз бях кандидат за председател на Народното събрание и общо взето имаше симпатии към моята кандидатура, но така и не ме подкрепиха няколко дни по-късно един от другите партии, няма значение кой е, казал: „Ами как да го подкрепим Вигенин като е неуправляем“. Значи, ако ГЕРБ и ДПС (Пеевски – бел. ред.) искат управляем председател – просто няма мнозинство за това в момента. Нека да има председател който да се управлява само и единствено от закона, Конституцията и правилника.
– Господин Вигенин, БСП служебен пример ли иска да си има? Защото ви подозират точно за това.
– О не. Ами то това е проблемът! Ето сега вижте как всъщност една от пречките да има председател на парламента, това е така наречената „Домова книга“. Аз не мисля, че самата Наталия Киселова има тези амбиции, нито пък БСП мисля, че ако сме искали да имаме някаква фигура, която да пасва на идеята за министър-председател може би нямаше да излъчим Наталия Киселова. Но тя е човекът, който се води от закона. Това трябва на България в момента.
– Работите ли по въпроса да организирате около кандидатурата на Наталия Киселова мнозинство? Работите ли за това наистина честно?
– Официални разговори както виждате не се водят, но аз се надявам да се водят неофициални, които да доведат до това. Но пак да кажа докато нямаме заявката на първата партия, че е готова да отстъпи и няма как да се получи останалото.
Аз мисля, че идеята официалните разговори да се водят пред камерите е добра, защото така както направихме на разговора с „Продължаваме промяната“ пред камерите, ако бяхме направили също с Бойко Борисов и ГЕРБ – нямаше да има сега тези спекулации и Борисов да твърди, че сме говорили за правителство. Не, не сме говорили за това! Председателят на Парламента не трябва да е „разменна монета“, той трябва да олицетворява институцията и да се води – ще повторя това – от Конституцията, закона и правилника. Но може да бъде направен този жест от най-голямата партия, това има дълбок смисъл защото това ще отпуши възможността и другите да започнат да правят своите жестове и компромиси. За да може да стигнем до нещо дето правим което да е полезно за гражданите и държавата.
–Ще подпишете ли декларацията за санитарния кордон около Пеевски или Нинова ще излезе права, че сте зависими от него?
-Да го разделим този въпрос на две. Не знам защо трябва някой да ни налага някакви декларации. Аз не съм чул някой да има желание да подпиша подобен тип текст. Още повече, че тя не е съгласувана с нас. Но ако ме питате за нашата позиция, то тя е: Не, Пеевски не трябва да има достъп до властта! Както впрочем, според мен, и Борисов персонално.
–А защо не го чухме на тази среща, която всички наблюдавахме и вие споменахте – с ПП-ДБ?
-Вижте това със „санитарния кордон“ е една абсолютна заемка от европейските институции, но там за съвсем друго нещо става въпрос. Да спрем тук да търсим някакви термини и нека си го кажем простичко: Следващото управление трябва да бъде без Делян Пеевски! Това е нашата позиция. Впрочем и други го казаха вече. Защо ще им подписваме декларацията? Не знам как си го представят от ПП-ДБ?
–Нека да изясним позицията на „БСП-Обединена левица“, така както преди време пък призова президентът – да се определят политическите партии по темата. Споделяте ли твърденията на ПП-ДБ, че „ДПС – Ново начало“ не са получили изборния си резултат по честен път?
-Да, абсолютно споделям това. Даже аз написах писмо до вътрешния министър, на което – разбира се – няма отговор, в което извадих – понеже познавам Ямболска област и бях дълго време народен представител от там – и извадих секциите в които в предишния избор и в последните 4-5 избора назад ДПС, общо цялото ДПС, има по няколко гласа и изведнъж някаква голяма любов възниква. И то точно в секциите, в които гласуват хора от определен етнос, който е склонен да се подава – знаем от други избори – на агитация, която ни е политическа, а финансова. И там се оказа, че гласовете на „ДПС – Ново начало“ са в пъти повече. ами представете си, „ДПС-Ново начало“ и АПС заедно вече имат над 11% в Ямбол, а най-високият резултат някога в предишни избори е 3, 5 или 4% по мое изчисление. Купените гласове на „ДПС – Ново начало“ в Ямболска област са над 2000, сметнете го и в по-големите райони. За какво говори това? Даже аз смятам, че не бива толкова да се радваме на повишената избирателна активност, защото според мен от тези около 300 хиляди гласа повече – половината са купени гласове! По мои груби изчисления. Но между другото ние внесохме в Конституционния съд две искания. Едното е за частично касиране, извадили сме над 350 секции. Другото е за правилата за служебните правителства.
–Правите ли жест към президента?
-Не мисля. Ние сме доста ясни по тоя въпрос и там войната приключи. Всеки си има своите позиции не се търси целенасочен конфликт, както беше някога, но всеки от нас има своята роля. Ние го правим не за да правим услуга на президента… Даже мисля, че президентът се чувства като човек доста по-уютно в тази ситуация, защото не му се налага да носи отговорност за държавата. Но видяхме, че тези промени създават условия за блокаж за невъзможност за ефективно управление. В същото време, макар че на практика никой не носи политическата отговорност за Главчев и неговия кабинет. А кабинетът продължава чистките в различни сфери. И аз искам тук специално да кажа – ето тази седмица са си позволили да отстранят от Управителния съвет на болницата в Ямбол хората които направиха възможно тази болница да бъде реновирана оборудвана. При това с аргументи.
(със съкращения, заглавието е на ЗЕМЯ)