Кръгла маса за модернизацията с китайска специфика
Очаквам с нетърпение да работим с България за откриване на нови възможности за развитието на двустранните ни отношения. Това ще даде нов път за развитие на стратегическото ни партньорство, заяви Н. Пр. посланикът на КНР г-жа Дай Цинли
Неотдавна в Китайския културен център в София се състоя кръгла маса на тема „Модернизация с китайска специфика и да откриваме нови възможности между Китай и България“. Събитието, в което участваха делегация от Китай, водена от заместник-министъра на Международния отдел на ККП проф. Чън Джоу, и посланикът на Китай Н. Пр. Дай Цинли, събра лидери и представители на политически партии, обществени организации, учени, ръководители на медии и журналисти, приятели на Китай.
В словото си проф. Чън Джоу напомни, че България втора е признала Китай и е установила с КНР дипломатически отношения и че тази година се навършват 75 години от установяването на дипломатическите отношения между двете страни. Проф. Чън Джоу подчерта също, че по време на посещението на президента на България Румен Радев в Пекин през 2019 г. председателят СиДзинпин и българският президент обявиха, че отношенията са издигнати на нивото на стратегическо партньорство. Това сочи посоката на развитие на българо-китайските отношения в новата ера, създава добри политически отношения и задълбочава възможностите за сътрудничество между двете страни и китайско-българското традиционно приятелство.
Оценяваме факта, че българската страна твърдо се придържа към политиката на единен Китай и последователно оказва подкрепа на китайската страна по отношение на основните интереси на Китай. България е важна страна на Балканите и член на ЕС, а отношенията между Китай и България са важна съставна част от отношенията между Китай и Европа, посочи проф. Чън Джоу и изтъкна, че двете страни трябва да общуват редовно, да задълбочават взаимното сътрудничество и така да вливат повече енергия в световното и регионалното сътрудничество. Той изрази убеждението, че с общи усилия бъдещето на двустранните отношения ще бъде още по-светло и красиво.
Н. Пр. Дай Цинли, домакин на срещата, приветства всички присъстващи.
„На първо място, заяви посланикът на КНР, от името на Китайското посолство в България бих искала да изразя топло приветствие на делегацията от Международния отдел на Централния комитет на Комунистическата партия на Китай, водена от г-н Чън Джоу, зам.-министър на отдела. По време на тридневното си посещение той ще проведе задълбочен диалог и обмен с различни политически партии в България и съм убедена, че с това посещение ще се задълбочат междупартийните отношения и приятелският обмен в различни области между Китай и България. Бих искала също така да приветствам всички приятели от България, които присъстват на днешното събитие.
Темата на днешното събитие е: „Модернизация с китайска специфика и да откриваме нови възможности между Китай и България“. Модернизацията с китайска специфика е важна концепция, предложена от председателя СиДзинпин през 2021 г. Модернизацията с китайска специфика създава практически път за Китай всеобхватно да насърчава изграждането на силна държава и великото национално възраждане. Наскоро се проведе Третият пленум на 20-ия конгрес на ЦК на КПК, който направи нови стратегически стъпки за по-нататъшно всестранно задълбочаване на реформата и насърчаване на модернизацията с китайска специфика.
Тази година се навършват 75 години от създаването на Китайската народна република и 75 години от установяването на дипломатически отношения между Китай и България. Очакваме с нетърпение да работим с България за откриване на нови възможности за развитие на двустранните отношения и това ще даде тласък към стратегическото ни партньорство.
Току-що г-н Чън представи подробности на модернизацията с китайска специфика и стратегии, които са уточнени в Третата пленарна сесия на 20-ия конгрес на ЦК на КПК. Вярвам, че всичките вие имате по-дълбоко разбиране към най-новите политики в Китай, така че можем да разговаряме за сътрудничеството ни по-детайлно.
Аз лично и колегите от посолство ще поддържаме връзки с вас, вие винаги сте добре дошли, когато имате нови идеи за развитие на двустранни отношения. Благодаря на всички!“
Проф. Захари Захариев, председател на Националната асоциация „Един пояс, един път“, коментира, че Третият пленум на 20-ия ЦК на КПСС има значение не само за китайския народ. Пленумът има голямо цивилизационно измерение и значимост за целия свят, подчерта той. Защото става дума за една цялостна всеобхватна система, която да позволи на Китай да бъде не само сред пионерите на човешкия прогрес, но и да лансира идеи, които биха позволили на света да излезе от съществуващата сега безпътица, а също и посочва визия за нашия утрешен ден. Той отбеляза че формално погледнато, няма основание за безпокойство за темповете на развитие и бъдещето на българо-китайските отношения, които са добронамерени и последователни с подчертан приятелски характер. Но това се отнася главно например за стокообмена.
Според него съществува един изключително сериозен дефицит, особено в сферата на информацията, за запознаване на българското общество и политическите структури на управленския ни потенциал с най-модерните търсения и напредничавите идеи и действия за предначертаване на едно бъдеще не само за Китай, но и за света като цяло.
Националната асоциация „Един пояс, един път“ се стреми да насища полето на българо-китайските отношения с конкретни инициативи и стъпки, които да ни позволят да трансформираме своите виждания в конкретна политика, която да даде конкретни плодове на отношенията, изтъкна в заключение проф. Захариев. Той посочи и примери за инициативи на асоциацията, които ще допринесат в това отношение.
В изказването си на кръглата маса Александър Паунов, първи секретар на ЦК на Комунистическата партия на България, изтъкна, че основната задача на Третия пленум е как да се задълбочат всеобхватната реформа и развитието на системата на социализма с китайска специфика. Той изтъкна, че в решенията на пленума са набелязани систематични планове за реализацията на тази цел. Централното ръководство на ККП предоставя политическа гаранция на Китай да се справи със значителните рискове и предизвикателства на пътя на реформите и отварянето на страната.
Любомир Михайлов