Кузман Илиев: БРИКС не искат да са опозиция на Запада, а да покажат, че светът е многополюсен
Срещата на БРИКС е символна, това е исторически момент. Това мнение изказа пред БНР икономистът Кузман Илиев от организацията “България може”.
“Фактът, че на едно място се събират Индия и Китай, които са постоянно в състояние на много тежък конфликт, че отиват толкова много ключови политически фигури в БРИКС и в региона, е знак, че те искат да покажат на всички, че оттук насетне светът вече има много полюси, а не САЩ диктуват и всички слушат”, коментира той.
Според Илиев от БРИКС не искат да разсъждават като опозиция на Запада: “Друга е логиката – появяват се нови икономически свръхсили, не е само САЩ, а и Китай, Индия, и тези процеси, които се случват, да придобият своята институционалност, създават формати, в които могат да се развиват”.
По думите на икономиста процесът по дедоларизация е започнал: “И той се изразява в това, че тези страни от БРИКС се притесняват, че разплащателните системи на долара в западния свят са изключително използвани като оръжие срещу тях, когато Западът не харесва техни политики. По тази линя се създават нови разплащателни системи, те са децентрализирани, иновативни, блокчейн базирани и ще трябва доста време, за да се внедрят и да станат реалност, ще трябва време да се стиковат. … За нова тяхна валута няма да говорят, но все повече националните им валути ще бъдат приемани в търговията между тях, а далече във времето, може би след 20 години, да мислят за нещо като универсална тяхна валута“.
Кузман Илиев изтъкна, че БРИКС предлага на държавите в него да си запазят суверенитета: “Обещава им се да бъдат сред равни, без да бъде някой хегемон. Само времето ще покаже дали това реално ще се случи“.
Сериозна геополитическа победа за стратегията на Владимир Путин – така Илиев определи очакваната на 24 октомври среща на руския президент с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш: “Ако тази среща се осъществи, окончателно се слага точка на дебата изолирана ли е Русия, изолирана ли е БРИКС. Не, не са. … Това ще е знакова среща и означава, че започва една ера на повече диалог с Изтока”.