Кузман Илиев: Опасен симптом е, че ставаме изключително зависими от Гърция и от Турция
Икономиката вече не работи с темповете, които трябва. Това каза в аудиокаста “Това е България” на Радио “Фокус” Кузман Илиев, икономист и финансов анализатор. “Инфлацията намалява, т. е. тя не намалява, а се забавя темпът, с който расте. Все още има инфлация, и то сериозна”, добави Илиев.
По думите му, това е систематичен проблем на Европа. Инфлацията по-скоро забавя темпото. И това е следствие на забавяне на икономиката. От там намаляват и приходите, които влизат в хазната.
“Какво се оказва, като теглите чертата – че онези изключително ентусиазирани хора, които казваха, че всичко е наред миналата година, инфлацията ги е подвела. Тези прекрасни резултати и приходи всъщност се оказва, че са били на хартия, и сега заметеният боклук под килима започва да се показва и започва и миризмата да не е толкова добра. Ние много отдавна трябваше да си дадем сметка, че няма как цялата еврозона да е в стагнация и в рецесия”, добави Кузман Илиев.
Той даде пример с Германия.
“Унищожиха нейната ядрена енергетика. Тя е мотор на Европа и наш основен търговски партньор, на България. И това нас започва да ни засяга много сериозно. Вече се вижда как поръчките на нашите фирми се забавят, как ІТ-тата полека-лека усетиха удара и все по-малко компании могат да кажат, че гледат с оптимизъм за бъдещото. Освобождават се хора, които довчера смятахме, че ще имаме нужда от много нови ІТ-та, хиляди, даже да внасяме, даже така се говореше. Сега забелязваме как добри специалисти, които довчера са взимали 3, 4, 5 хиляди лева и са имали ипотека, кредит, някаква кола на лизинг, в един момент остават без работа. Това не е майтап. Някои хора подценяваха ситуацията и си казваха: “Никакъв проблем, че войната в Украйна се разразява енергийно“. Това е много опасно за нас. “Никакъв проблем, че в Близкия изток и през Червено море напрежението нараства и в един момент могат да се затворят тези подстъпи към Европа, от които Китай вкарва шейсетина процента от вноса си в Европа“. Това не са били проблеми, това е нещо прекрасно – че ние вече нямаме собствени енергоресурси и че цяла Европа е позеленяла страшно много и че европейската икономика стагнира”, добави Илиев.
Според него нормалният българин се бори изключително много с тази тежка икономическа ситуация. Из страната хората изнемогват, вече запустяват средища на българския дух из цяла България. Ситуацията не е апокалиптична, защото може да бъде обърната, но не е за подценяване. А “някакви хора, заради политическите им игри и късия хоризонт, много замъгления визьор, го изпускат това нещо”.
Ситуацията може да бъде обърната, според Илиев, но трябва да се действа много смело, много визионерски, като се знае накъде вървим.
“Първо, за да имаш икономика, която работи, ти трябва да имаш енергетика, която работи, трябва да имаш енергия. Машините работят с енергия. Колкото по-производителен ставаш, толкова повече неща произвеждаш и правиш. Вманиачили сме се в тая енергийна ефективност. Говорим за нея, но енергийната ефективност, ако работи, прави така, че всъщност ти си по-ефективен и ефикасен енергийно, но за сметка на това произвеждаш повече стоки и услуги, така че ползваш повече електричество. Какво се случи в България – рекордно ниско потребление на електричество забелязахме, а в януари месец отчетохме и нещо друго – рекордно ниско производство и рекорден внос”, каза Кузман Илиев.
Според него изключително опасен симптом е, че ние ставаме изключително зависими от Гърция и от Турция. Да си енергиен придатък на Турция исторически е много опасно, тъй като турците все повече гледат геополитически на региона като на техен. Не е нужно дори да те придобиват териториално, те просто те контролират икономически.
“В някакъв смисъл ние ставаме полека-лека част от орбитата на неоосманизма. Много сериозно се забелязва това по енергийната линия, това си има съвсем реални измерения вече и политически, политическа проекция в нашия политически живот. В сферата на енергетиката трябва да се действа круто и бързо, защото – да, днес новината на деня е, че започваме Седми и Осми блок с “Уестингхаус“. Нека – няма значение дали са американци, руснаци или французи. Аз съм го казвал много пъти това – енергията не мирише, тя просто е нужна, енергията не трябва да се политизира и геополитизира. Но първо, ако всичко е сигурно по линия на безопасността на българските граждани, това е добре. Ако политическият елемент с това да се каже “Бързо“, така малко на тарапана, бързо да са точно “Уестингхаус“, и няма опасност за българите – пак добре. Сметката няма да е тази, която ни се казва сега, тя ще е повече, но пък поне ще имаме някаква ядрена енергетика. Добре, нека. От друга страна, от гледна точка на нашия собствен ресурс – въглищата, ние се отнесохме страшно безотговорно там и всъщност вече виждаме наистина на годишна основа с 40% по-малко те са произвели електричество от миналата година. Това какво означава – че всъщност успяха да ги убият, успяха. Европейската комисия, с васалите тук, които са инсталирани за политическо ръководство в България, постигнаха резултата, който искаха, с квотите. Това е данък. Тези квоти са изключително скъпи. Турците не плащат такива квоти – естествено, от гледна точка на конкурентоспособност те смазват, никакъв проблем за тях. Румънци и гърци били направили невероятни инвестиции в солари, гърците конкретно – и в перки, румънците. Не само, бих казал аз. Те си развиват и всички други форми на ядрена енергетика, развиват също и търсят възможности микса да го обогатяват, а не да го унищожават. Но ние направихме така, че сме зависим от гърците и от турците тотално”, добави още анализаторът.