Културата не може да се отмени! Какво се случи на Форума на обединените култури в Санкт Петербург
От 16 до 18 ноември 2023 г. в Санкт Петербург се проведе Деветият международен културен форум. Тази година той получи името United Cultures – форум на обединените култури, и събра представители на различни култури и националности. На форума дойдоха делегации от 80 страни – тези, които разбират, че е невъзможно да се премахне руската култура и нейното световно значение. Сред гостите и лектор на форума беше и издателят на ЗЕМЯ, на вестник „Русия днес – Россия сегодня“ и председател на Форума България-Русия проф. Светлана Шаренкова.
В три поредни дни Ермитажът и Държавната академическа капела в Санкт Петербург събраха десетки изтъкнати режисьори, артисти, музиканти, водещи експерти, ръководители на най-големите културни организации в Русия и други страни. Програмата включваше три тематични блока: „Познание на историята чрез културата“, „Изкуственият интелект – заплаха или благо за културата“ и „Традиционната култура като основа за изграждане на цивилизовано общество“.
На 17 ноември бяха наградени лауреатите на първата награда на Ермитажа „За постижения в областта на културата и изкуството, опазването на културното наследство и укрепването на международния културен диалог“. Наградата вече ще се присъжда всяка година на двама емблематични дейци на културата в Русия и света.
„Форумът, който събра представители от около 80 страни по света, беше най-представителният в цялата му история. И значението му беше подчертано и от факта, че за първи път в историята на Санктпетербургския международен културен форум президентът на Руската федерация участва не само като патрон, но и като събеседник“, споделя специалният представител на руския президент по въпросите на международното културно сътрудничество Михаил Швидко.
Швидко също нарече много информативна дискусията на форума с руския президент Владимир Путин, в която участвали представители както на приятелски, така и на неприятелски държави.
„Русия се ангажира да взаимодейства с всички, които споделят нейните ценности за мир и взаимно уважение“. Това каза руският президент Владимир Путин пред участниците в форума. Той изрази увереност, че „запазването на идентичността на народите при равни права и възможности за всички държави е ключът към успешното развитие на човечеството“.
„Ние сме убедени: бъдещето е в свободното, многолинейно и разнообразно развитие на културите, в най-широкия диалог между хуманитарните общности на многополюсния свят, който се ражда днес“, подчерта руският президент. „Освен това, именно културата и спортът са основните свързващи мостове между народите“, отбеляза Путин.
„Кой ще строи мостове? На военните им е трудно да направят това, а политиците имат взаимни претенции, взаимни оплаквания, амбиции, борба за собственото си политическо бъдеще. Постоянна борба и битки, само културни дейци, които са умни, мислят за бъдещето и строят мостове. Това е мисията на културата, както и мисията на спорта“, убеден е президентът на Руската федерация. В тази връзка той отбеляза, че политиката на така наречената култура на отмяна по отношение на Русия се е провалила.
„Политиката на „премахване на Русия“ сама по себе си е антикултурна, неоколониална, расистка. Истината е, че с това прословуто „премахване“, както и с антируските т.нар. санкции, авторите на тези идеи, както се казва, от самото начало нещата не се получиха“, каза руският държавен глава. Като пример той посочи състезанието „Чайковски“, което е гледано онлайн от 50 милиона души, половината от които са от Европа.
Участвайки в пленарната сесия на Форума на обединените култури, Владимир Путин отговори на въпроса дали при сегашните условия си струва да се затвори прозореца към Европа, отворен още от Петър Първи.
„Когато духа, можеш да го покриеш, за да не настинеш. Но имаме хубаво време“, каза руският държавен глава. В същото време, отбеляза руският лидер, страната ни не иска да прекъсва отношенията с никого, Русия не блокира нищо – „нито врати, нито отвори, нито прозорци“.
„Истинското изкуство, както се казва, е кост в гърлото. Това не позволява на тези хора да изкривяват миналото, за да отговарят на настоящите им идеологически или, както често виждаме, полови конструкции“, каза той.
Според Путин истинското изкуство не позволява хората да бъдат настройвани един срещу друг, затова се опитват да се отърват от него. „И някои държави сами се опитват да се предпазят от нашата култура, да я зачеркнат. Но е невъзможно да се отмени руската култура“, заключи той.
За няколко дни Санкт Петербург се превърна в истинска притегателна точка за творци от почти цял свят. В един нов, бързо променящ се свят, това събитие се превърна в платформа за обсъждане на най-належащите идеологически въпроси, както и място, където се раждат нови идеи и проекти.
Подробната програма на фестивала включваше десетки събития: панелни дискусии, срещи, кръгли маси. По време на форума около 40 градски музея работиха безплатно. Организаторите подготвиха богата културна програма за гостите на форума. На 16 ноември в Михайловския театър се проведе гала концерт на балетни звезди, а в Александринския театър се проведе фестивал на китайската култура. На 16 ноември вечерта Zivert, The Hatters и Dabro изнесоха представление на Дворцовия площад пред гостите на форума и жителите на Санкт Петербург. Същия ден в Цирк Чинизели беше представи голям спектакъл. На 17 ноември Мариинският театър представи операта „Лакме“, а на 18 ноември, последния ден, в „Аврора“ беше показан филмът „Ефектът на Пигмалион“, базиран на едноименния балет на Борис Айфман.
На 18 ноември в Георгиевска зала на Ермитажа за първи път беше връчена наградата на Ермитажа. Присъжда се за принос в опазването и популяризирането на най-добрите образци на световното културно наследство. Лауреати бяха художественият директор на Мариинския театър Валерий Гергиев и художественият ръководител на балета на Михайловския театър Начо Дуато.
Участниците в деветия Петербургски международен културен форум – ръководители и членове на чуждестранни официални делегации, представители на международни организации, професионалната общност в областта на културата подписаха декларация, насочена към създаване на обща международна инфраструктура, необходима за подпомагане на националните сектори на културата и изкуство на страните участнички във форума, както и осигуряване на развитието на тяхното многостранно културно сътрудничество.