Курортите на Кавказ са интересни за бизнеса
Всеки турист е потенциален инвеститор
За развитието на курорта “Елбрус” на територията на Кабардино-Балкария се планира да бъдат вложени 40 милиарда рубли. А в съседния регион – Кавказки минерални води, ще бъде създадена нова особена икономическа зона. Една от темите, която сега се обсъжда в бизнес обществото, е инвестиционната активност в курортите на Северен Кавказ, пише “Российская газета”.
За инвестициите в “Елбурс” съобщи изпълнителният директор на компанията “Кавказ.РФ” Хасан Тимижев по време на експертната сесия “Туристическите клъстери. ОЕЗ (особени икономически зони)”. По думите му държавата привлича резиденти и частни инвестиции само в най-перспективните туристически локации, създавайки необходимата инфраструктура. “Превключваме на създаване на нови точки за растеж”, каза Тимижев и добави, че другата задача е търсене на индивидуален стил на всеки курорт чрез бранд или други визуални елементи.
Малко по-друга е обосновката за проекта за създаване на особена икономическа зона за туризма. Властите в Ставрополския край се жалват, че Кавказките минерални води според резултатите за 2023 г. едва са успели да се справят с рязкото нарастване на броя на туристите. Ето защо искат да разширят курортните мощности.
Аналитиците твърдят, че Кабардино-Балкария и Ставрополският край са се оказали в центъра на инвеститорския интерес неслучайно. Този интерес до голяма степен се дължи на репутацията и икономическия потенциал на тези региони. Рейтингът на Министерството на финансите на РФ например сочи, че Кабардино-Балкария е сред субектите с високо ниво на управление на финансите. Според специалистите потенциалът за развитие на туризма в Северен Кавказ са богатото културно наследство и уникалните природни ресурси. Напоследък има и други плюсове. Например подобрена е инфраструктурата. Строителството на нови летища, пътища и хотели позволява курортите да станат по-достъпни.
Освен това през последните години Северен Кавказ е вече по-стабилен и безопасен регион. Мерките, предприети от правителството на РФ за борба с тероризма и повишаване на сигурността, са направили този регион привлекателен. Затова тук върви строителството, развиват се инфраструктурата и туризмът и това е тенденция през последните десет години. Да се гледа на Северен Кавказ като на територия с дотации и ниски доходи, би било недалновидно. Трябва обаче време, докато колосалният туристически потенциал се въплъти в икономическа реалност. Членът на съвета на директорите на одиторско-консултантската мрежа “ФинЭкспертиза” Агван Микаелян посочи като пример Турция, където за 30 години властите на страната са вложили в курортната инфраструктура много средства и това е допринесло за интереса към курортите на Турция. Според Микаелян сега курортите в Северен Кавказ минават по пътя на турските Белек, Сиде, Кемер, Алания и Анталия.
Според министъра на икономическото развитие на Ставрополския край Денис Полюбин днес търсенето превишава предлагането в областта на туризма. Затова властите са заинтересувани от създаване на нови места и съвременни комплекси. За миналата година приходите от туризма в региона са се увеличи с 60%, два пъти е нараснала курортната такса. 9,5 милиона души са ползвали местните курорти. “Ние възприемаме всеки турист като потенциален инвеститор, който идва и оставя тук парите си. Мултипликационният подход от това се вижда във всички отрасли на икономиката”, каза Полюбин.