Лавров: Ние не „затръшваме вратата“ за страните от Европа
На 11 ноември в резиденцията на руското външно министерство се проведе деветото заседание на Комисията на Генералния съвет на партия „Единна Русия“ по международно сътрудничество и подкрепа на сънародниците в чужбина, председателствано от министъра на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров.
В изказването си министърът акцентира върху работата на МВнР по реализиране на инициативата на президента на Руската федерация Владимир Путин за създаване на нова архитектура на равнопоставена и неделима колективна сигурност в Евразия, предназначена да се превърне в адекватен отговор на агресивните действия на САЩ, НАТО, Европейския съюз и насочени към свързване на интеграционните усилия и хармонизиране на отношенията между държавите на континента. Лавров подчерта специалната роля на такива многостранни асоциации като ШОС, АСЕАН, ОДКБ, ОНД, Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив и Конференцията за взаимодействие и мерки за изграждане на доверие в Азия.
По време на срещата участниците обобщиха и резултатите от срещата, която се проведе през юни тази година във Владивосток, където се проведе международен междупартиен форум „Световно мнозинство за многополюсен свят“ във формат „БРИКС и партньорски страни“, който даде нов тласък на задълбочаването на сътрудничеството на партия „Единна Русия“ с политически формации на приятелски държави и потвърди общия фокус за създаване на широка антинеоколониална коалиция, в основата на която ще бъдат страните от Глобалния Юг и Изток.
Представяме ви цялата реч на руския външен министър Сергей Лавров, публикувана в сайта на министерството mid.ru:
„Днес провеждаме деветото заседание на Комисията на Генералния съвет на партия „Единна Русия“ по международно сътрудничество и подкрепа на сънародниците ни в чужбина. Преди три години (10 ноември 2021 г.) беше учредена нашата Комисия. Тя е създадена по искане на руския президент Владимир Путин. В нея бяха включени не само представители на „Единна Русия“, но и членове на други парламентарни партии. Както каза държавният глава това позволява да се осигури възможно най-широко обществено съгласие по основните направления на външната политика. На предишни срещи „сверявахме часовници“ по най-належащите международни въпроси, които оказват влияние върху живота на нашите граждани. Искам искрено да благодаря на членовете на Комисията за полезната съвместна работа.
Темата на днешната ни среща е инициативата на руския президент Владимир Путин, която той изложи в изказването си в Министерството на външните работи на 14 юни тази година, за създаването на евразийска архитектура за сигурност, основана на принципите на равенство и неделимост. Говорим за съществуващи структури в Евразия, които се занимават с въпроси на сигурността, така че те да формират връзки на сътрудничество помежду си, които насърчават хармонизирането на техните програми. Сред такива структури са ОДКБ, ОНД, ШОС, АСЕАН и др.
Смисълът на тази концепция е да се приложи на практика принципът „регионални проблеми – регионални решения”. Страните от региона трябва да носят съвместна отговорност за разрешаването на конфликтите в Евразия, без да допускат негативна намеса отвън.
Подобна работа е още по-търсена поради факта, че „колективният Запад“, който направи избор в полза на натоцентрична, евроатлантическа архитектура, „сложи край“ на споразуменията, постигнати в този контекст, преди всичко в рамките на ОССЕ, където консенсусът многократно беше провъзгласяван на най-високо ниво за принципа на неделимостта на сигурността и се твърди, че нито една организация в региона на ОССЕ няма да претендира за доминираща роля. Всичко това беше „потъпкано“.
През последните години, особено след преврата в Украйна, НАТО прави точно обратното – разширява се, претендирайки за доминираща роля, не само в западната част на нашия континент, но и в цялото пространство, заявявайки, че за сигурността на членовете на алианса важно е да разпространи влиянието си в Азиатско-тихоокеанския регион и да формира затворени блокове там.
Инициативата на президента на Русия е за различен подход към сигурността – равнопоставена, гарантирана без участието на извънрегионални сили. Тя е актуална и вече се изпълнява.
На 31 октомври – 1 ноември тази година в Минск се проведе Втората международна конференция по въпросите на сигурността в Евразия. Там говори президентът на Беларус Александър Лукашенко, а участваха 600 представители на официалните структури и експерти от над 40 страни.
Заедно с мен участваха вицепремиерът на Сърбия, ръководителите на МВнР на Унгария, Сирия, представители на правителствата на Китай, Мианмар и други страни, ръководството на изпълнителните структури на Съюзната държава, ОДКБ, ОНД, ШОС, Конференцията за взаимодействие и мерки за изграждане на доверие в Азия (CICA).
Има разбиране, че до следващата конференция ще се опитаме да разработим „Евразийска харта за многообразието и многополярността през 21-ви век“. Това е програмен документ, който ще обобщи всички инициативи, изтъкнати както по време на дискусиите на Минската конференция, така и на други форуми.
За популяризирането на тази инициатива се възползвахме от събитието, което се проведе на 7 октомври т.г. – заседанието на Съвета на министрите на външните работи на страните от ОНД. Прие се Декларация за принципите на сътрудничество за осигуряване на сигурността в Евразия. Към документа, освен Русия, се присъединиха Беларус, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан.
Ще продължим да разпространяваме тази инициатива в други платформи. В същото време, както каза президентът Путин, говорейки за равнопоставена и неделима евразийска сигурност, ние не „затръшваме вратата“ за страните от Европа, с разбирането, че те ще бъдат готови да участват в съвместна работа изключително на базата на равенството и при отказ от враждебната, блокова политика и неоколониалните практики. На тази основа в Минската конференция участваха представители на ръководството на Сърбия и Унгария. В наш интерес е да включим в разработването на идеите парламентарни структури, включително Парламентарната асамблея на ОДКБ и Парламентарната асамблея на ОНД. Има интерес към съвместна работа в тези организации.
Стартиралите по инициатива на „Единна Русия“ междупартийни процеси за формиране на форум на държавите, които противодействат на новите форми и практики на неоколониализма, се вписват в целите, които ние си поставяме.
На 17-18 юни тази година във Владивосток във формата „БРИКС и партньорски страни“ се проведе форумът „Световно мнозинство за многополюсен свят“ и беше интересно. Окончателното изявление отразява приоритетите на нашето председателство на БРИКС.
В рамките на форума се организира първото заседание на Постоянния комитет на антинеоколониалното движение „За свободата на народите!“. Ние вярваме, че успоредно с насърчаването на евразийските инициативи за сигурност е необходимо да се насърчават същите подходи чрез структурите на БРИКС в глобалния контекст. Беше взето решение за създаване на Експертен съвет към Постоянната Комисия на Движение „За свобода на народите! Това е полезно споразумение. Сигурен съм, че резултатите от работата на експертите ще бъдат търсени.
Ако говорим за антиколониалната борба, която има глобално значение, в рамките на Групата на приятелите за защита на Хартата на ООН, създадена по инициатива на Венецуела с нашата активна подкрепа, Четвъртата комисия на Общото събрание на ООН прие резолюция „Изкореняване на колониализма във всичките му форми и проявления“.
99 държави гласуваха „за” този проект, само една гласува „против”. Група други, водени от тесни политически съображения на Запада се „въздържаха“, за да не се противопоставят на Световното мнозинство, Глобалния Юг и Изток. Това е сериозен сигнал.
Резолюцията предвижда 14 декември да бъде обявен за Международен ден срещу колониализма във всичките му форми и проявления. В нея е постановено да бъде включена съответната точка в дневния ред на следващата, 80-та сесия на Генералната Асамблея. Тази работа придобива системен характер във всички посочени области. Активно тече процесът на разработване на идеи и формулиране на задачи.
10 ноември тази година Завърши форумът за партньорство Русия-Африка, където темата за премахване на неоколониалните проблеми, които продължават да съществуват в икономиката, е свръх актуална.
Повечето от моите събеседници, министри на външните работи, които участваха във форума повдигат въпроса за необходимостта от анализ на мястото на Африка в международното разделение на труда. Въз основа на факта, че тя все още, (освободена от колониалното потисничество) е доставчик на суровини, но цялата добавена стойност и печалби се правят извън нейните граници, предимно на Запад. Тази тема се вписва в рамките на мандата на Комисията.