Ландшафтът на Данся – планина като дъга
Геоложки феномен с пъстри цветове, които омагьосват очите
Данся е уникално природно явление в югоизточните и югозападните части на Китай. Названието означава “розов облак” и вече се е превърнал в нарицателно за изумителна природна красота, която може да се види само на това място. Това е геоложки феномен, който оформя единствени по рода си скални образувания с цветовете на дъгата, които сякаш се люшкат като морски вълни и омагьосват очите.
Ландшафтът на Данся е с характерни стръмни склонове, дълбоки урви, червени пясъчници и конгломерати, формирани най-често през периода креда на мезозойската ера. Друга отличителна черта на Данся са многото пещери, различни по форма и размери, които напомнят на карстов релеф. Те обаче са плитки и отделени една от друга, и тъй като не са съставени от варовик, често ги наричат „псевдокарстови“.
Седиментните скали, образуващи тези планини с цветовете на дъгата, са по-стари от Хималаите, на повече от 80 милиона години. Създадени са от наноси на пясък и тиня, примесени с желязо и други елементи.
С течение на времето наносите се превръщат в скали, а елементите взаимодействат с въздуха и водата и променят цвета на скалите, образувайки многоцветния сюрреалистичен пейзаж.
Красивите ландшафти са разположени на червени теригенни лехи и се състоят от шест различни района в субтропичната зона на Югозападен Китай. Разположени са на около 1700 км с форма на полумесец от провинция Гуейджоу на запад до провинция Джъдзян на изток. Геоложкият феномен, оформен от повдигащи ендогенни сили и екзогенни сили, като изветряване и ерозия, е спомогнал за запазването на субтропичните широколистни вечнозелени гори и е домакин на разнообразни видове флора и фауна, около 400 от които са редки или застрашени.
Процесът на развитието на този регион се характеризира със специфична скална последователност, тектоничен фон, климатични условия, ерозионни процеси и релефни форми. Развитието на тези процеси се наблюдава като междинен модел от неогена до наши дни в червени седиментни последователности.
Учените предполагат, че ландшафтът Данся, образуван още в мезозойската ера, понеже съдържа множество вкаменелости от динозаври и останки от растения от този период, които са много ценни за науката.
Червеникавият конгломерат и пясъчникът, които образуват тази изумителна природна красота, са оформени в грандиозни върхове, стълбове, скали и внушителни клисури, заедно с вековните гори, вихровите реки и представляват впечатляващо красив и много ценен от научна гледна точка природен феномен.
През 2010 година геоложкият феномен е включен в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Най-живописното място, където може да се наблюдава Данся, е Националният геопарк „Джанйе“, който се намира в китайската провинция Гансу.