„ЛЕВИЦАТА!“: Профилактиката и превенцията трябва да са основният фокус на българското здравеопазване
Профилактиката и превенцията трябва да са основният фокус на българското здравеопазване. Те гарантират живота на хората и спестяват средства на здравната система.
Сред другите ключови приоритети на „ЛЕВИЦАТА!“ са безотказен достъп до първична и извънболнична помощ в цялата страна, кадрово обезпеченост и реформа, насочена към преодоляване недостига на медицински специалисти.
За това се обявиха здравните експерти на „ЛЕВИЦАТА!“ по време на организираната от тях кръгла маса “Здравето на нацията приоритет №1! Дължи ли държавата профилактика и превенция на заболяванията на своите граждани?”.
Събитието бе открито от Татяна Дончева, водач на листите на „ЛЕВИЦАТА!“ в 23-ти МИР в София и 4-ти МИР във Велико Търново, която подчерта значението на темата и необходимостта от спешни действия за подобряване на здравеопазването в България.
„За никого не е тайна, че България води всички негативни класации в сектора на здравеопазването в Европа. Първи сме по онкологични заболявания, първи сме по сърдечносъдови заболявания, първи сме по смърт от лечими заболявания, такива каквито в ЕС вече не са в тежест на социалната система. Единствената класация, в която сме последни, е тази за продължителност на живот. Дошло е вече времето, в което в центъра на системата на здравеопазване да бъде поставен здравият човек! Здравето на хората трябва да бъде опазено! Превенцията и профилактика трябва да са основен фокус на българската здравна система“, заяви д-р Лидия Чорбанова, която е водач на листата на „ЛЕВИЦАТА!“ в 13-и МИР в Пазарджик.
Според здравните експерти на „ЛЕВИЦАТА!“ е необходимо да се инициират законодателни промени в Закона за здравето и в Закона за държавния бюджет, които да позволят целево финансиране на дейността по превенция и профилактика на здравето и социално значимите заболявания.
По думите на д-р Лидия Чорбанова превенцията ще облекчи здравната система и ще направи разходите за лечение по-малки. И допълни, че 1 лв. вложен в профилактика спестява 20% от разходите за лечение.
Доц. Атанас Мангъров, който е в кандидатската листа на 24-ти МИР в София, обсъди значението на превенцията на заболяванията при децата и предложи конкретни мерки за подобряване на детското здравеопазване, включително по-добър достъп до медицински услуги и образователни програми за родителите. „За разлика от развитите държави на нас ни плащат, ако болниците са пълни. Това е най-големият абсурд и от медицинска и от икономическа гледна точка. Трябва да се направи разделение на заплащането на медицинския труд от заплащането на стойността на лечението“, каза доц. Мангъров.
По думите му заплащането на медицинския труд трябва да бъде договорено и да съответства на квалификацията, стажа и натовареността. Системата на клиничните пътеки, която е въведена в българското здравеопазване е изключително порочна и довела до сериозен дисбаланс в специалностите на лекарите, като в някои специалости те са прекомерно много, а в други няма никой, допълни още той. Доц. Мангъров заяви, че „ЛЕВИЦАТА!“ ще работи и за въвеждане на заплащане на нощния и на спешния труд. По този начин държавата ще може да подсигури лекари и медицински сестри за едни от най-непривлекателните специалности.
Д-р Цветеслава Гълъбова, водач в листите на „ЛЕВИЦАТА!“, се фокусира върху състоянието на психиатричното здравеопазване в България, като изтъкна предизвикателствата при лечението на зависимости и необходимостта от реформи за подобряване на услугите в тази област. „За съжаление, се наблюдава изразен регрес в системата на психичноздравната помощ. Въпреки обявяваните години и дни на психичното здраве, политики по превенция и профилактика липсват. У нас се отделят под 3% от бюджета за здравеопазване, т. е. около 200 млн. лв. Само за сравнение в Белгия се отделят близо 1.6 млрд. евро“, каза д-р Гълъбова.
България губи няколкостотин милиона лева годишно от болнични за лечение на психични разстройства. Често подобни разстройства се причиняват от стрес и тук заедно обществото и работодателите могат значително да подобрят информираността си относно превенцията и профилактиката на този тип заболявания.
Сериозно внимание д-р Гълъбова, водач на листите на „ЛЕВИЦАТА!“ в Монтана и Стара Загора, обърна на необходимите мерки за справяне със зависимостите, като употреба на наркотици, алкохолизъм и хазарт, които са се превърнали в пандемични за страната ни. По думите ѝ често тези форми на пристрастявания водят до психични разстройства от ранга на шизофрения и биполярно разстройство. Тя е категорична, че ръстът на психозите в тази сфера е огромен в последните 10 години.
Д-р Георги Петров допълни, че липсата на стабилност в държавата е сред основните причини за нерешените проблеми и липсата на последователна политика в здравеопазването. Като ключов приоритет той представи засилването на контрола по отношение на провеждането на профилактични прегледи. „Българинът няма изградена култура относно профилактиката и превенцията на собственото си здраве. Задължително трябва да организираме мащабна информационна кампания, в която хората да се запознаят със задълженията си по отношение на профилактичните прегледи и възможността да минимализират развитие на сериозни заболявания“, каза още лекарят.
Събитието събра водещи експерти, представители на съсловни организации и заинтересовани страни, които категорично се обявиха за спешни мерки от бъдещия парламент по отношение на по-добра координация и финансиране на здравните програми.