Либерализиране и демократизиране на обеднения уран
Колкото по-дълго продължава войната в Украйна, толкова повече негативни последици ще се натрупват
Украйна се превръща в необитаема земя заради радиоактивните боеприпаси от Англия и САЩ, обяви преди няколко дни в статия, публикувана във в. “Комсомолская правда”, говорителят на руското МВнР Мария Захарова.
Украинците трябва да настояват снарядите с обеднен уран да бъдат изнесени от страната възможно най-скоро, тъй като те гарантирано ще предизвикат рязко увеличаване на случаите на рак, алармира още Захарова, която добавя, че по руски данни вече има радиационно замърсяване на почвата в Украйна. Почвата, която е един от най-ценните ресурси на тази страна.
Любопитно е, че не кой друг, а кандидатът за президент на САЩ от Демократическата партия (вътрешните избори в партията за единен кандидат ще се проведат в началото на 2024 г.) Робърт Кенеди-младши – племенник на президента Джон Кенеди, ретранслира тезите на Захарова чрез профила си в Туитър.
“Да унищожиш Украйна, за да я спасиш. Отрезвяваща статия за боеприпасите с обеднен уран. Излишно е да казвам, че като президент ще сложа край на тази безразсъдна и нечовешка политика”, коментира статията на Захарова Кенеди-младши.
Впрочем кандидатурата му засега не се разглежда сериозно в САЩ. Към юни вътрешните анкети показваха, че той се подкрепя от 16% от членовете на Демократическата партия, а президентът Джо Байдън от 59%.
Събитието, което дава повод за твърденията на Захарова, бе изключително мощен взрив на 13 май т. г. в западноукраинския град Хмелницки, настъпил след руски обстрел с безпилотници тип “Геран-2”. След взрива, пак по руски данни, бе отбелязан скок в радиационния фон от 80 наносиверта до 140 – 160 наносиверта.
Веднага след експлозията се появиха съобщения, че руснаците са поразили голям склад за муниции, сред които и снаряди с обеднен уран, доставени от Великобритания за танковете “Чалънджър-2”, предоставени на украинската армия (такива снаряди ще бъдат доставени и за американските танкове “Абръмс-2”, когато пристигнат в Украйна). Предположенията бяха, че взривените снаряди с обеднен уран са довели до радиационно замърсяване.
Твърденията за радиационно замърсяване не бяха потвърдени от трети страни. Както украински, така и европейски инстанции като Европейската система за радиационен мониторинг отхвърлиха твърденията за повишаване на радиационния фон. Ръстът на фона до 150 наносиверта бе определен като намиращ се в рамките на допустимите норми. Никой не потвърди и че в складовете с муниции е имало именно снаряди с обеднен уран. Британското министерство на отбраната пък обвини Русия, че умишлено разпространява дезинформация за снарядите с обеднен уран.
Но тук трябва да имаме предвид, че в условията на това, което нашият министър-председател Николай Денков нарече “пълноценна война”, се лъже пълноценно. От всички страни.
На 23 март т. г. БТА, цитирайки ТАСС съобщи, че според сръбския адвокат Сърджан Алексич в скоро време предстои Висшият съд в Белград да произнесе първите присъди срещу НАТО по искове на сърби, разболели се от рак вследствие на използването на снаряди с обеднен уран по време на агресията срещу Югославия през 1999 г.
Заедно с Алексич делото се води и от италианския адвокат Анджело Тарталя, който, както се посочва в публикацията, за последните 20 години е получил финансова компенсация за 200 италиански военни, участвали в тази война на НАТО. Агенцията посочва, че такова дело е било заведено и във Франция, и е приключило в полза на ищеца.
Припомняме, че по време на агресията на НАТО срещу Югославия бяха използвани боеприпаси с обеднен уран, общо около 15 тона попаднаха на сръбска територия, които в Сърбия смятат за причина за рязко повишаване на броя на онкологичните заболявания в страната след края на войната.
И не само в Югославия. По повод заявленията за безопасност на снарядите с обеднен уран и обвиненията към Москва, че дезинформира за последствията от тяхната употреба, сайтът “Барикада” припомни на 23 март т. г. репортаж на телевизия “Ал Джазира” от иракския град Фалуджа от 2013 г., по повод десетгодишнината от агресията на САЩ срещу страната.
В материала с оригинално заглавие “Ирак: Раковото наследство от войната” се посочва, че замърсяването от боеприпаси с обеднен уран и други свързани с военните действия замърсявания причиняват рязко нарастване на вродените малформации на бебета, случаите на рак и други заболявания в голяма част от Ирак.
Към онзи момент статистиката сочи, че ако през 1991 г. броят на случаите на рак в Ирак е бил 40 на 100 000 души, то до 1995 г. той се е увеличил до 800 на 100 000 души, а до 2005 г. се е удвоил до поне 1600 на 100 000 души.
Цитиран е и доктор Салах Хадад от Иракското дружество за здравна администрация и промоция, който смята, че има пряка връзка между нарастващите нива на рак и броя на бомбардировките, извършени от американските сили в определени райони. „Във Фалуджа имаме проблем с токсичните вещества, дошли с американските бомбардировки и използваните от тях оръжия, като онези с обеднен уран“, казва д-р Хадад.
Тук е мястото да се каже, че именно химическата токсичност, а не радиоактивността на обеднения уран е най-голямата опасност за човека. Известни са няколко изследвания на международни организации като СЗО, Програмата за околната среда на ООН (ЮНЕП), които потвърждават, че при взрив на снаряда се освобождават под формата на аерозол токсични вещества, които при вдишване са най-опасни за бъбреците на човека.
През април 2003 г. четирима гръцки учени от Института за ядрени технологии и радиационна защита към Националния център за научни изследвания “Демокрит” публикуват изследването: “Моделиране на разпространението на аерозоли от обеднен уран”, в което се посочва, че “аерозолите, образувани при удара и изгарянето на боеприпаси с обеднен уран, потенциално може да заразят обширни територии около мястото на взрива им или да бъдат вдишани от цивилни и военни лица”. Другото им по-успокоително заключение е, че токсичността на тези аерозоли отслабва съществено при разпространяване на няколко километра от мястото на взрива.
Кой обаче е моделирал последствията от мощен взрив на цял склад със снаряди с обеднен уран, ако такъв е бил случаят в Хмелницки?
Рекапитулацията е, че хората, които смятат, че са пострадали от въздействието на снаряди с обеднен уран, имат съмнителния късмет да бъдат нападнати от най-демократичните страни в света, с безупречна репутация на власти, които никога не лъжат, и медии, които винаги са безпристрастни.
Тъй като само тези страни засега са използвали снаряди с обеднен уран, ние не знаем каква би била реакцията на “международната общност”, ако той се използва от недемократични страни. Имаме само догадки, че рязко ще влезем в сферата на двойните стандарти. Дотук можем да кажем, че когато обедненият уран се използва за нуждите на либералната демокрация, то той е безвреден. Когато не, тогава не става дума за либерална демокрация.
Отвъд сарказма, въпросът е какво количество обеднен уран наистина се натрупва на украинска земя, за да се притесняват местните. Не знаем това, но със сигурност колкото повече продължава войната, толкова повече ще се увеличава рискът от негативните му последствия.