Литературата – духовно общуване, което възвисява човешкия дух
На тържествена церемония в националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методи“ бе открит специален литературен кът на китай
Неотдавна в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София се състоя тържествена церемония по откриването на специален литературен кът на Китай. На културното събитие, организирано от посолството на Китайската народна република в България в тясно сътрудничество с Националната библиотека, присъстваха дипломати от различни дипломатически представителства, сред които Бразилия, Русия, Румъния, Палестина, Мароко, Монголия и др. Културното събитие е част от богатата и разнообразна програма, която се осъществява у нас тази година по повод 75-годишнината от установяването на дипломатическите отношения между България и Китайската народна република.
Чудесното музикално изпълнение на традиционния китайски музикален инструмент гуджън откри събитието, въвеждайки гостите в красивия свят на хилядолетната китайска култура. Празничната атмосфера бе подсилена от изложбата на наградените творби, участвали в националния конкурс за рисунка на тема „Божурът среща розата“, организиран от Китайското посолство.
Директорът на Националната библиотека доц. д-р Красимира Александрова приветства присъстващите, уважили проявата, и подчерта значимостта на литературата и образованието с китайската народна мъдрост: „Ако искаш една година благоденствие – засей зърно. Ако искаш 100 години благоденствие – възпитавай хора“. Тя изтъкна дългогодишните връзки между Националните библиотеки на България и Китай и ползотворния книгообмен между тях, който не е прекъсвал през годините. Сърдечно благодари на посолството на КНР у нас за инициативата за оформлението на литературния кът, с което Китай става 30-ата страна с подобно специално литературно пространство в Националната библиотека, и подчерта значението на дарената китайска литература, която обогатява книжния фонд на библиотеката.
С топли слова Н. Пр. г-жа Дай Цинли, извънреден и пълномощен посланик на КНР в София, благодари на всички, удостоили с присъствието си церемонията по откриването на Китайския литературен кът. От името на посолството на КНР в България тя отправи специални благодарности към ръководството на Националната библиотека за голямата подкрепа и съпричастност, които то е оказало при осъществяване на инициативата.
Цитирайки думите на патриарха на българската литература Иван Вазов „Науката е светилото на един народ, литературата е животът му“, Н. Пр. Дай Цинли изтъкна, че мъдростта на нашите два народа е много древна и сходна. „Както България, така и Китай отдават изключително значение на литературата и високо ценят образованието. Книгите са изиграли незаменима роля за духовно обогатяване на хората от нашите две страни.
Като една от най-важните културни институции в България, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ има дълголетна история, многобройни читатели и богат литературен архив. Много се радваме, че имахме възможност да дарим на Националната библиотека над 100 китайски книги, които ще ви отведат, както към древната история на нашата страна, така и към основните познания за съвременен Китай. Ние сме готови да продължим сътрудничеството си с Българската национална библиотека, за да задълбочим заедно взаимното опознаване и традиционното приятелство между нашите два народа.“
В края на словото си г-жа Дай Цинли специално подчерта: „Ние никога няма да забравим, че България бе втората страна в света, която установи дипломатически отношения с Китайската народна република. В чест на 75-годишнината от установяване на дипломатическите отношения между нашите страни, тази година проведохме разнообразни мероприятия.
Надяваме се и вярваме, че с общите усилия на двете страни бъдещето на българо-китайските отношения ще бъде изпълнено с всеобщ разцвет, хармонична пъстрота и красота“.
Приветствие по случай откриването на литературния кът на Китай в Националната библиотека поднесе и заместник-министърът на външните работи Невяна Митева. Тя изтъкна големия потенциал и перспективите за сътрудничество, които България и Китай имат в много области, пожела разширяване както на културните, така и на икономическите връзки и нови бъдещи успехи.
В своето приветствено слово доц. д-р Искра Мандова, председател на Управителния съвет на Асоциацията на китаистите в България и директор от българска страна на Център „Конфуций“ към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, изрази увереност, че събитието е значим жест от двете страни, израз на желанието и намерението им за още по-тясно културно сътрудничество в бъдеще. Едни от задачите на Асоциацията на китаистите в България, обединени от обща кауза, да дадат тласък на научните проекти и изследвания в областта на синологията у нас, да подпомогнат междукултурния обмен и да засилят приятелските отношения между Китай и България.
В края на празничното събитие гостите имаха удоволствието да се включат в традиционната чаена церемония и да опитат популярния чай Улонг.
Красимира Иванова