“Лукойл” опроверга Асен Василев: Не се готви продажба на рафинерията в Бургас
“Лукойл” опроверга българския министър на финансите Асен Василев.
Не сме получавали предложения за продажба на рафинерията в Бургас и не водим никакви преговори по въпроса.
Това се казва в позиция на “Литаско” – дъщерната компания на “Лукойл”, която е собственик на завода в Бургас, разпространена от агенция “Блумбърг Европа”.
Изявлението на компанията е в отговор на интервю на финансовия министър Асен Василев пред “Файненшъл таймс”.
Пред изданието той казва, че българското правителство имало индикации, че “Лукойл” е започнал процедура по продажба на рафинерията в Бургас и дори имало вече проявен интерес от кандидат-купувачи. Думите му бяха повторени по-късно и от премиера Николай Денков. Той обяви, че интерес по отношение на “Лукойл Нефтохим” се изразява вече от няколко месеца от различни страни.
Litasco SA, мажоритарният собственик на българската рафинерия “Лукойл Нефтохим Бургас”, не е не е упълномощавала нито една обществена или частна организация да търси потенциални купувачи или да урежда преговори от нейно име, отговориха днес от компанията и поставиха в доста неловко положение българските власти.
“Лукойл Нефтохим Бургас” АД е дружество, разположено в страна-членка на ЕС, която е собственост на швейцарска компания, каквато е “Литаско”, изтъкват от компанията.
Според европейското законодателство по защита на частната собственост и общоприетите бизнес практики, всякакво намерение за закупуване на активи, се дискутира между контрагетите в преговорите и едва след провеждането на такива дискусии се уведомяват властите в съответната държава, на територията на която се намират съответните активи, се подчертава в позицията на “Литаско”.
“Интерфакс” цитира публикация във “Файненшъл таймс”, според която България въвежда 60% данък печалба за бургаската рафинерия, който ще бъде намален на 15% след продажбата на рафинерията. След като тя престане да бъде собственост на руската частна компания, тя ще бъде модернизирана за 500 милиона евро, така че да може да преработва по-леки от руските видове суров петрол.
Според бившия заместник-министър на икономиката Никола Янков продажба няма да има. Той определи обявеното от финансовия министър като „новина в стил градски легенди”.
„Това е несериозно. „Лукойл” е частна компания, а не държавна руска компания и тя се търгува на няколко борси. Нейните акционери като цяло не са руското правителство. Не отричам възможността държавата Русия да има влияние върху големите корпорации на нейна територия, но все пак трябва да направим разлика между двете неща”, заяви Янков.
Той изтъкна още аргументи в защита на тезата си, че продажба няма да има – открои големите инвестиции, които „Лукойл” са направили през всички години, както и това, че те могат да работят не само с руски петрол, но и всякакъв друг.
„Не на последно място „Лукойл” не притежава само рафинерията в Бургас, а и голяма част от складовете на едро и огромно количество бензиностанции, които позволяват на компанията да изстиска целия марж до цената на дребно”, заяви Янков.
Народното събрание реши България да престане да ползва дерогацията, която ЕС й даде от санкциите за внос на руски петрол три месеца преди изтичането й в края на 2024 г. Депутатите гласуваха за ограничаване на използването на руски суров петрол в рафинерията до 80% до края на тази година и пълното му премахване до октомври следващия.
“Интерфакс” припомня, че “Лукойл” купи българската рафинерия “Нефтохим” през октомври 1999 г. и управлява мрежа от над 500 бензиностанции в България.