“Лукойл” планира да продаде рафинерията си в Бургас на катарско-британски консорциум
Руската държавна енергийна група „Лукойл“ планира да продаде рафинерията си в България – най-големият си актив на Балканите, на катарско-британски консорциум до края на годината. Това представлява знак за отслабването на влиянието на Москва върху енергийните доставки в Югоизточна Европа.
Руското дружество продава мажоритарния си дял в „Лукойл Нефтохим Бургас“, според писмо от групата, изпратено до кабинета на руския президент Владимир Путин, видяно от FT. Путин трябва да одобри сделката. Купувач е консорциум, съставен от Oryx Global – компания, контролирана от катарския бизнесмен Ганим бин Саад ал Саад, и базираната в Лондон търговска къща за стоки DL Hudson. От „Лукойл“ посочват в писмото, че искат да приключат сделката преди края на 2024 г.
От Oryx отказват коментар, а от DL Hudson не са отговорили на искането на медията за коментар.
Последният кръг от кандидати за компанията е включвал Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, KazMunayGas, държавната енергийна група на Казахстан, и турската петролна група Opet, според писмото, изпратено до кабинета на Путин. Socar, KazMunayGas и Opet не са отговорили на искания за коментар.
Забраната за внос на руски петрол в целия ЕС след началото на войната в Украйна през 2022 г. направи все по-трудна работата на „Лукойл“ в България. Българското правителство също оказва натиск върху „Лукойл“ да напусне. Миналата година управляващите обложиха компанията с 60-процентов данък върху печалбата в опит да изгонят собствениците й.
През декември миналата година парламентът прие промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки срещу действията на Русия в Украйна. С тях народните представители забраниха износа на горива, произведени от руски петрол от 1 януари, а от 1 март влезе в сила забраната „Лукойл“ да работи с руски нефт. Така българските депутати гласуваха сами да се откажем от дерогацията, която ЕК разреши за страната ни за използването на руски петрол заради географското ни разположение.