Лъсна ли схемата!? Производителите на олио искат внос от Украйна
На фона на предупрежденията на всички други аграрни браншове, че отпадането на забраната за внос на украински агропродукти, от Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България приветства внесеното предложение от народните представители за отпадане на забраната за внос на слънчоглед от Украйна след 15 септември 2023 г., предаде БТА.
“Подкрепяме отпадането на забраната, защото предприятията за производство на олио продължават да изпитват недостиг на суровина в страната. Най-накрая здравият разум надделя и България се върна към националноотговорна икономическа политика”, заяви председателят на браншовата организация Яни Янев.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: “Възраждане”: Шепа предприемачи готвят схема с евтин украински слънчоглед
Заводите, които преработват слънчоглед у нас, са с годишен капацитет над 4 млн. тона. България обаче произвежда около 2 млн. тона от суровината на година и затова фирмите разчитат на внос, включително от Украйна. Заводите за олио и шрот ще трябва да затворят или да намалят производството си, ако вносът на слънчоглед продължи да бъде забранен, предупреди Яни Янев. “България създаде промишленост, която е в състояние да преработи много повече слънчоглед, отколкото е вътрешната консумация”, обясни той.
Според Сдружението съществуващата забрана за внос на украински слънчоглед не доведе, както се очакваше, до цени на зърна и маслодайни култури над международните за местните производители, и продължаването ѝ с тази цел само ще продължи да вреди и на двата бранша предвид на продължаващия тренд на спад на цените на маслодайните култури в световен мащаб. Откакто е въведена забраната, цената на слънчогледа е паднала с около 150 лева, затова няма как да се очаква, че продължаването ѝ ще подкрепи местните производители на суровината, пише още браншовата организация.