Мариинският театър е със статут “дом на Вагнер”

Мариинският театър отбеляза с няколко представления на опери на Рихард Вагнер годишнината от визитата на композитора в Петербург през февруари 1863 г. На Новата сцена на 4 февруари бе представена операта на Вагнер “Нюрнбергските майстори певци”, а на 8 февруари – “Тристан и Изолда”.
“На сцената излязоха звезди на трупата, истински вагнеровски гласове като Михаил Векуа, Михаил Петренко, Евгений Никитин, Татяна Павловска, Юлия Маточкина, Анна Кикнадзе и Ирина Чурилова. През 1863 г. фрагменти от тези опери са изпълнени в Петербург под диригентството на самия Рихард Вагнер”, цитира ТАСС съобщението на пресслужбата на театъра.
В края на 1862 г. петербургското Филхармонично дружество срещу солиден хонорар кани Вагнер да дирижира два концерта. Специално за случая композиторът обработва за изпълнение откъси от своите нови опери – неотдавна завършената “Тристан и Изолда”, още неиздадената “Валкирия”, както и незавършените “Зигфрид” и “Нюрнбергските майстори певци”.
На първия концерт през февруари 1863 г. Вагнер представя фрагменти от “Летящият холандец”, “Танхойзер” и “Лоенгрин”(тази опера ще бъде на сцената на Мариинския театър на 16 февруари). На бис оркестърът под негово диригентство свири руския химн “Боже, царя храни”. Композиторът бил много доволен от петербургския обединен оркестър от музиканти от оперни театри. За успеха пишат руската и немската преса.
Вагнер остава в Русия два месеца и прави девет концерта. Както отбелязват биографите му, именно в Русия за първи път прозвучават фрагменти от “Валкирия”. Триумфът на Вагнер в Петербург и в Москва бил много важен за композитора.
През изминалите десетилетия художественият ръководител на Мариинския театър, прочутият диригент Валерий Гергиев е възпитал цяла плеяда вагнеровски певци и е събрал уникална репертоарна колекция, включваща всички известни опери на композитора, които се изпълняват от трупата. Благодарение на тези творчески постижения театърът има статут на “дом на Вагнер”.
Мариинският театър е единствен в Русия, където е поставена цялата грандиозна сага на Вагнер “Пръстенът на нибелунга”. А в началото на сегашния сезон цялата епопея бе представена в Болшой театър в Шанхай в рамките на най-мащабните гастроли в историята на Маринския театър.