Медведев: Необходима е цялостна реформа на системата на Международния валутен фонд
Необходима е цялостна реформа на системата на Международния валутен фонд. „Тази тема е една от най-обсъжданите на различни срещи на върха“, отбеляза зам.-председателя на Съвета за Сигурност на Руската Федерация Дмитрий Медведев на заседанието на кръглата маса на АСЕАН, цитиран от er.ru.
По думите на председателя на „Единна Русия“ Русия многократно е призовавала за разширяване на дейността на многостранните банки за развитие, за да се увеличи помощта за държавите от Глобалния Юг и страните от Изтока за постигане на целите на устойчивото развитие.
„Подобряването на валутно-финансовата и банковата инфраструктура може също да опрости организацията на туристическите потоци, което е важно за нашите страни. Това може да спомогне за укрепването на тези туристическите потоци и взаимодействието в тази област, а също подобряването на услугите в общия обем на двустранната търговия между Русия и страните от асоциацията“, каза Медведев.
Той добави, че западните страни се опитват да консолидират доктрината за собствения си ред в Азиатско-Тихоокеанския регион.
„Те използват незаконни едностранни икономически ограничения като средство за политически шантаж и неоколониално влияние“, подчерта Медведев.
Припомняме, че на 17-18 юни партия „Единна Русия“ провежда във Владивосток Международен междупартиен форум във формат „БРИКС и страните партньори“ – „Световно мнозинство за многополюсен свят“. Във форума участват над 150 представители на водещи политически сили от 32 страни: делегации от Китай, Етиопия, Лаос, Тайланд, Индонезия, Камбоджа, Венецуела, Куба, Беларус, Таджикистан, Азербайджан и други страни.
Страните обсъждат въпроси за изграждането на справедлив световен ред, консолидиране на принципа на неделима и равна сигурност като ключов в международните отношения, търговско-икономическото и валутно-финансово сътрудничество между страните от мнозинството в света.
Също така по време на форума се провеждат двустранни срещи с партньорските страни на Русия.
Човечеството окончателно трябва да се освободи от наследството на колониалната система се казва в статия на заместник-председателя на Съвета за Сигурност на Руската Федерация Д.А.Медведев „Времето на метрополиите изтече“, публикувана в „Российская газета“.
На 14 юни Дмитрий Медведев анонсира, че в средата на юни във Владивосток стартират редица важни международни събития под егидата на партия „Единна Русия“, някои от които ще съвпаднат с руското председателство на БРИКС тази година. Всички те ще са продължение на традицията на социално-политическото сътрудничество, насочено към изграждането на полицентричен и справедлив световен ред чрез истинска демократизация на съществуващите механизми на глобално управление.
По думите му такава съвместна работа днес става особено актуална, наистина жизненоважна. Нейната логика се диктува от самия ход на човешкото развитие. Все повече страни на планетата изразяват желанието си да живеят в глобална общност, освободена от наследството на колониалната система и основана на принципите на приобщаващ мултилатерализъм, суверенно равенство, мирно съжителство и взаимно уважение между страни с различни политически и социални системи.
„Друга важна стъпка към тази цел предстои да бъде направена тези дни. Бих искал да се спра на някои важни теми, които, сигурен съм, ще бъдат активно обсъждани по време на предстоящите дискусии“, написа Медведев.
Представяме на вашето внимание някои от основните тези:
Безцеремонна намеса в делата на независимите държави имаше и за съжаление има и сега под различни форми. Колкото и да е решено човечеството да изкорени неоколониализма, западният свят отчаяно ще му се съпротивлява.
Бившите метрополии страстно желаят все още да паразитират в зависимите от тях държави, за да си осигурят комфорт, като унижават и потискат другите. Само че този път, с по-изобретателни средства и методи.
Според експерти, от 1946 до 2000 г. САЩ са се намесили в изборни процеси в други страни над 80 пъти. От 1945 г. насам има повече от 50 опита за държавен преврат и военни интервенции в различни страни. От 174 случая на прилагане на ограничителни мерки през ХХ век 109 са инициирани от САЩ. Америка се превърна на практика в глобална санкционна неометрополия.
За да запази геополитическото си присъствие в различни региони на света, Западът активно използва механизмите на „дълговия неоколониализъм“. Неометрополиите се възползват от трудната социално-икономическа ситуация на много страни от Глобалния Юг, за да ги насърчат да теглят кредити при лихвени проценти, които са завишени в сравнение със страните от „златния милиард“.
Подривната дейност на неометрополиите е насочена и към реколонизация на отделни страни в Латинска Америка, Азия и Африка с цел установяване на контрол върху техните природни ресурси, особено над т.нар. критични минерали.
Борбата срещу неоколониализма не е вечна конфронтация заради самата конфронтация. Това е преди всичко движение към цивилизационен суверенитет, без който страните през XXI век ще бъдат изправени пред деградация и състояние на разруха.
„Само напълно суверенни държави с независимост във външните и вътрешните работи ще могат ефективно да противодействат на умишлените усилия на бившите метрополии да им наложат неравноправни икономически и политически отношения“, написа в заключение Дмитрий Медведев.