Международната общност подкрепя инициативата на Китай за глобална цивилизация
„Инициативата за глобална цивилизация трябва да бъде похвалена от целия свят. Тя предоставя реалистичен път за мирно съжителство между държавите. Също така трябва да уважаваме различията между държавите и да признаем общите цели за сигурност, устойчивост, мир, развитие и т. н.“. Това каза Винсент Меритон, бивш вицепрезидент на Сейшелите и председател на Асоциацията за сейшелско-китайско приятелство, на Форума на световните цивилизации „Нишан“.
Десетото издание на Форума на световните цивилизации се проведе в град Цюфу, провинция Шандун. В рамките на форума, който тази година премина под мотото „Традиционна култура и съвременна цивилизация“, бяха организирани над 20 подфорума по различни теми, включително диалог и обмен на опит, реализиране на Инициативата за глобална цивилизация, популяризиране на общите ценности на цялото човечество и съвместна работа за създаване на по-добро бъдеще, като целта му е да се реализира инициативата за глобална цивилизация, да се насърчат общите ценности на цялото човечество и да се изгради общност на споделена съдба.
Инициативата за глобална цивилизация сближава народите
През март 2023 г. Китай представи Инициативата за глобална цивилизация с цел да насърчи обмена и взаимното разбирателство между цивилизациите. Инициативата трябва да спомогне за по-близките връзки между народите и да постигне консенсус за сътрудничество в международната общност, както и да съдейства за развитието и прогреса на човешката цивилизация като цяло, така че да се даде силен тласък на процеса на модернизация на света и изграждането на общност на споделена съдба. Сейшелските острови се намират в западната част на Индийския океан, населението им е около 100 000 души от различни етнически групи с очевидно разнообразие по отношение на цвета на кожата, културните практики и начина на хранене.
„Ако искаме да създадем един по-равноправен, мирен и проспериращ свят, то трябва да отхвърлим невежите и арогантни възгледи, че някои цивилизации или култури превъзхождат други. Трябва да приемем, уважаваме, толерираме и ценим глобалните ценности на многообразието,“ казва Меритон.
Светът е изправен пред безпрецедентни промени, невиждани от сто години насам. Участниците във форума призоваха да се възприемат обменът и споделянето между цивилизациите като движеща сила за прогреса на човечеството и опора за световния мир, да се отхвърлят идеологическите предразсъдъци, да се зачита цивилизационното многообразие, да се насърчава взаимното разбирателство и сродството между народите и съвместно да се решават глобалните предизвикателства.
Конфуцианството ни дава идея какъв свят да изградим
„Намираме се в „постхегемонистичен свят“. Какъв свят трябва да изградим? Мисля, че конфуцианството ни дава правилната идея – хармония без еднообразие“, каза Джефри Сакс, професор в Колумбийския университет в САЩ.
Сакс категорично подкрепя Инициативата за глобална цивилизация. Той вярва, че светът е неразривно свързана общност и че хората споделят една и съща съдба, като се изправят пред общи задачи за справяне с изменението на климата, опазването на океаните и въздуха, биоразнообразието и гарантирането на сигурността на храната си. „Трябва да култивираме една наистина глобална етика, не етиката на една нация, а такава, която се основава на идеята за хармония без еднообразие“, посочи американският професор.
Според участниците във форума преодоляването на пропастта между цивилизациите чрез обмен, избягването на сблъсъците чрез взаимно разбиране и отхвърлянето на превъзходството чрез приобщаване са общата тенденция за развитието на човешката цивилизация и са част от общите стремежи на хората по света.
„Мирът е общ стремеж на цялото човечество от незапомнени времена. Културите и цивилизациите са разнообразни по своята същност, затова е необходимо взаимно разбиране по отношение на ценностите“, сподели на форума бившият японски премиер ЯсуоФукуда, който е председател на Международната конфедерация на конфуцианството. Според него традиционната китайска култура е просъществувала хиляди години и все още е от голямо значение в съседна Япония. Това доказва, че конфуцианството е важна концепция, която надхвърля времето и пространството.
Форумът „Нишан“ е важен за изпадналия в хаос свят
Във видеопосланието си до събитието президентът на Източен Тимор Жозе Рамуш-Орта заяви: „Форумът за глобалната цивилизация „Нишан“ е от голямо значение в днешния свят, който е изпаднал в хаос. Трябва да сме ангажирани с диалога през културните бариери, да разработваме практически стратегии и да укрепваме междукултурното сътрудничество, като по този начин допринасяме за изграждането на един по-мирен, справедлив и приобщаващ свят“.
До този момент вече са проведени 10 издания на Форума на световните цивилизации „Нишан“ от създаването му през 2010 година. Форумът се е превърнал във важна платформа за осъществяване на инициативата за глобална цивилизация, представена от Китай. Тя цели насърчаването на общите ценности на цялото човечество и изграждането на общност на споделена съдба. Тя е и важен прозорец, през който светът може да се запознае с китайската нация, китайската култура и съвременен Китай.