Мика Зайкова за бюджета на “сглобката”: Огромна дупка, ниска събираемост, растяща бедност
Срив в промишленото производство от 11% и на тежестта на селското стопанство в БВП с 8%, 78% от българите не могат да се отопляват достатъчно, а 75% – да плащат редовно сметките си, припомни финансовият експерт
Мика Зайкова приключи правителството с тези ШОКИРАЩИ ЧИСЛА за трагичните финанси на държавата! Вижте докъде ни докара Асен Василев:
Този дълг от 7,5 милиарда беше предвиден в бюджета. Тук обаче не става въпрос само за покриване на стари дългове, а и за покриването на поне една дупка в бюджета. В момента дупката, която се е оформила в бюджета, е за малко по-малко от 2 милиарда. Това означава, че ситуацията в приходната част на бюджета е изключително тревожна. Това заяви икономическият анализатор Мика Зайкова пред агенция ПИК на въпрос за подготвения от правителството и финансовия министър нов заем, който ще изтегли България.
По думите й тревожна е ниската събираемост на основния данък ДДС, който крепи приходната част и оформя бюджета. Тя припомни, че събраните средства в бюджета още през август тази година са били със 78 милиона по-малко от тези през 2022 година в същия период.
“Дупката в бюджета през септември вече е около 780 милиона, а дупката през август беше само 51 милиона. Тоест приходната част е изключително тревожна. Това означава, че увеличаващите се разходи трябва да се попълнят отнякъде. Това се случва не само заради слабата събираемост, а приходите от ДДС намаляват и защото намалява вносът, който също формира ДДС в основната си част, тъй като в България този внос е изключително важен, по простата причина че ние вече почти нищо не произвеждаме”, допълни Зайкова.
По думите й имаме проблем със селското стопанство и относителния дял на продукцията от селско стопанство към БВП намалява. Анализаторът изчисли, че към момента този дял се равнява на около 7%, докато през миналата година е бил над 15%.
“Има намаление и в промишленото производство. Само през август месец то е спаднало спрямо 2022 година с 11% и продължава да спада. Имаме не само закриване на производства, а и огромна липса на инвестиции. Инвестициите са тези, които раждат нови технологии, производства, стоки и услуги с висока добавена стойност, и които увеличават БВП. Това, което предвиждаше с бюджета през 2023 година Асен Василев – ръст в приходната част с 1 милиард и 700 милиона лева, не само че няма да се случи, а нещата ще станат още по-грозни. Няма да достигнем дори нивото на 2022 година”, категорична е Мика Зайкова.
По думите й приходната част в този бюджет не кореспондира с разходната му част. Според нея разходите се увеличават и ще продължат да се увеличават. Инфлацията ще расте и ножицата в неравенствата ще се разтвори заплашително. Тя припомни, че въпреки че сме страна – член на ЕС, сме най-бедната страна и 78% от домакинствата не могат да се отопляват достатъчно. По думите й 75% от домакинствата не могат да покриват месечните си нужди и разходи.
“Цените непрекъснато растат и ще продължават да растат, защото вече имаме не една, а две войни в региона и в света. Войната в Израел е в регион, който е най-богат на петрол, което ще се отрази и на неговата цена и тя ще продължи да расте. Някои мои колеги предвиждат цената на барел не само да надхвърли 100$, но да достигне и до 150$ на барел. Това ще се отрази на цената на бензина, който може да достигне дори до 4 лева на литър, ако тази война се разшири и прекъсне нормалните връзки за подаване на петрол”, допълни анализа си Зайкова.
По думите й оценката за работата на Асен Василев като финансов министър не е положителна, както и за цялото правителство. Тя припомни, че веднага след вота министър-председателят Денков е завил, че всичко за енергетиката е лъжа и финансите на държавата са в блестящо състояние, което по думите й я е втрещило.
“Питам кое е блестящото, като дупката в бюджета е вече два милиарда. Тя продължава да расте и ние ще взимаме заем. Ако преди една година взимането на заем не беше проблем и лихвите не бяха проблем, сега инвеститорите искат по-висока доходност. След последното вдигане на основния лихвен процент на ЕЦБ той стигна до 4%, което е безпрецедентно. Ако ние бяхме член на еврозоната и бяхме нормална държава, в която върховенството на закона е факт, тогава лихвите щяха да са нормални по този нов заем, който евентуално ще вземем, казвам евентуално, защото може да се окаже, че няма кой да ни даде пари. Вече имаше един такъв провал през пролетта, ако си спомняте, и не можахме да продадем 10-годишните акции. Ако лихвите дори за Германия в нейната тежка ситуация са 5,2 – 5,5%, то за нас ще са двойни. Това ще оскъпи с може би над милиард този нов заем. Той ще стане не 7,5 а 8,5, дори девет милиарда. Всичко това ще го платим ние, българите, поради лошото управление. Тези хора не знаят какво е държава, а искат да я управляват, за съжаление на българите”, заключи Мика Зайкова.