Министър Тагарев: Ако ми бъде дадена такава възможност, ще работя като министър и след ротацията

Ако ми бъде дадена такава възможност, ще работя, ако политическите партии решат нещо друго, ще се върна към академичните си занимания с удоволствие. Това каза министърът на отбраната Тодор Тагарев в предаването „Тази сутрин“ по бТВ по повод бъдещата ротация и оставането му като министър, съобщи БТА.
Само на няколкостотин километра от нас върви изключително интензивна война. Трябва да бъдем внимателни за всяко действие в областта на отбраната и да правим всичко възможно за повишаване на сигурността и способностите на нашите въоръжени сили, посочи Тагарев и допълни, че с неговия над 40-годишен професионален опит много добре разбира, че повишаването на разходите за отбрана е необходимо условие, но не е достатъчно условие, за да се реализира една ефективна политика. „Мисля си, че бих могъл да работя в тази посока и в бъдеще“, коментира той.
Тодор Тагарев потвърди, че усеща подкрепата на „Продължаваме промяната – Демократична България“ и особено на премиера акад. Николай Денков, който има най-преки наблюдения върху неговата дейност. „Той беше много ясен в публичното си изявление по въпроса“, заяви министърът на отбраната.
„Целият кабинет има много ясна евроатлантическа ориентация, имаме достатъчно подкрепа в Народното събрание“, подчерта Тагарев. Според него не е толкова важно кой точно ще остане, а важното е да продължим по този път.
„Имаме много сериозна работа за вършене. Смея да мисля, че имам познанията и енергията да върша тази работа“, заяви още той. Министърът изтъкна, че до края на февруари има няколко пътувания и тежки задачи за вършене, върху които се е фокусирал, и дали ще има покана да остане след ротацията в момента толкова не го вълнува.
Още сме в процес на предоставяне на последната гласувана от Народното събрание военна помощ за Украйна, обясни министър Тагарев. Помолен да се ангажира със срок, той уточни, че това е чисто логистичен, а не политически въпрос. Министърът каза още, че обемите са сериозни, а операцията за предоставяне на това въоръжение изисква доста време за реализация и планиране.
Това, което сме успели да извадим като боеприпаси, заминава за Украйна моментално. Има друга техника, с по-нисък приоритет, която също заминава, отговори Тагарев на въпрос каква техника вече е пристигнала в Украйна и се използва там. Министърът потвърди, че до този момент боеприпаси на Украйна са доставяни, но не нови такива, отпуснати според последното решение на парламента.
„Успяхме в последния ден да направим плащането и договорът да стане факт“, припомни министър Тагарев по повод придобиването на бойните машини „Страйкър“ и уточни, че те ще бъдат доставени в периода от средата на 2025 до средата до 2028 г.
Тодор Тагарев каза още, че седем от изтребителите F-16 за България вече са в различен етап на асемблиране и есента ще започнат тестовете. Следващата пролет първите два самолета ще са в България, посочи министърът и допълни, че дотогава ще имаме и обучени пилоти.
„Десетки или стотици пъти е дискутирано разполагането на многонационална бойна група на нашата територия. В САЩ говорихме за това как да осигурим по най-добрия начин необходимата инфраструктура като страна домакин и как Съединените щати могат да помогнат ние да се възползваме от наличните международни фондове за съфинансиране за изграждането ѝ“, заяви Тагарев, цитиран от “Епицентър”.
Това заяви в студиото на „Тази сутрин“ министърът на отбраната Тодор Тагарев, след като се завърна от посещението си в САЩ. Той уточни, че такива програми има по линия на НАТО и по линия на ЕС.
„Стана въпрос и към подписано споразумение за стартиране на противоминната група в Черно море и как тя е отворена към принос на съюзници“, обясни военният министър.
„Има планове всички бойни групи, които са от страните от Източния фланг на НАТО, да нараснат до бригадни бойни групи – тоест до около 5000 групи. Това ще се случи тогава, когато е необходимо, към момента нямаме ясен график. Трябва да сме готови да осигурим условия тогава, когато ще се случи“, посочи министър Тагарев.
„Инфраструктура означава пътища и железопътни линии с капацитет да осигурят бърза разгръщане на съюзни войски на нашата територия. Това означава и тръбопроводи и продуктопроводи за горива, складове. Това означава инфраструктура за настаняване на тези наши съюзници. Работим по всички тези въпроси, те не са само в компетенциите на Министерството на отбраната“, обясни Тодор Тагарев.
“Разговорите текат от много време, но сега имаме много ясни и оразмерени потребности. С приемането на регионалните планове – на среща на върха във Вилнюс, вече е много по-ясно за какво става въпрос”, посочи още той и допълни, че имаме готовност да инвестираме около 6 млрд. евро в развитие на пътна и железопътна инфраструктура, като това не е бюджет за отбрана“, обясни той.
По думите му част от договора, който страната ни е сключила, е да станем регионален център за ремонт и поддръжка на бойни машини “Страйкър”.