Мистерия: Античен саркофаг откри бивш полицай на плажа във Варна
Рано е да се каже дали артефактът е автентичен, заяви експерт
Бивш полицай е открил на плажа античен саркофаг с богата релефна украса. Това съобщиха от МВР и дори приложиха снимки на древния артефакт. “Докато е на почивка в морската столица, бивш служител на реда подал вчера следобед сигнал в Пето РУ-Варна за забелязан от него безнадзорен на вид античен саркофаг. След като уточнил локацията – плажната ивица на курорта „Св. Св. Костантин и Елена“, недалече от новопостроен, но все още неработещ комплекс, към мястото е насочен полицейски екип за запазване на района около движимата културна ценност”, разказват от вътрешното министерство.
Извършен бил оглед в присъствието на специалисти от Археологическия музей във Варна и представител на регионалната структура на ГД “Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерство на културата. Според мнението на експертите при първоначалния оглед, културната ценност – саркофаг без капак, е от римската епоха, с богата релефна украса, вероятно от периода II- III век сл. Хр., с приблизителни размери 90 х 235 х 75 см., твърди МВР. Четирите му страни са украсени с характерни релефни стилизирани орнаменти – гирлянди с висящи гроздове, животински глави, розети, лабрис /двуостра брадва/ и др.
С помощта на служители на “Пожарна безопасност и защита на населението” – Варна и солидна техника тежката находка е транспортирана за съхранение в Археологически музей в морската столица, където предстои назначаване на експертизи.
Случаят е докладван на прокурор при Варненска окръжна прокуратура, образувано досъдебно производство, съобщи “Труд”.
В момента сваляме на определени места боята от саркофага, правим разкривки, за да видим какво има под нея, има ли остатъци от оригинално оцветяване, какъв е методът на изработка, което ще даде информация доколко е автентичен саркофагът. Това каза за БТА Милен Маринов, реставратор в Регионалния исторически музей във Варна, който е част от екипа, който работи върху саркофага.
Той допълни, че още нищо не може да се каже за атрибуцията, докато не се направят достатъчно разкрития, които ще дадат информация дали е стар или е нов. В момента с най-елементарните физични методи отстраняваме боята, по-нататък има и други изследвания, които могат да се направят, обясни Маринов.
„Ние току-що започваме, още не можем да кажем нищо. Може да е автентично, може да е автентично доработвано, може да е нещо, което някой си е поръчал да му направят, има доста начини да се състари нещо, което е направено съвременно“, коментира още експертът.