Москва и Пекин – мощен център на влияние
Разработва се “ваксина” срещу американската “санкционна пандемия”
Посещението на Владимир Путин в Китай в края на миналата седмица продължава да е обект на анализи и коментари в западните медии. Вниманието към събитието е логично. Реакциите и оценките са различни, но два общи извода се налагат: първо, налице е мощен център със силно влияние в целия свят и второ, именно този център днес проектира и реализира новия глобален многополюсен характер на международните отношения.
На заключителната пресконференция Си Дзинпин призова “развитието на глобалното управление да се насочи към политическо решаване на актуалните проблеми, като се ръководи от принципа на справедливостта”. Русия и Китай заедно с държавите от Глобалния юг вече изграждат своите взаимоотношения на базата на многостранното сътрудничество в полза на националните интереси на всяка една от страните. Те полагат усилия това да става независимо от ожесточения натиск на Вашингтон.
Владимир Путин и Си Дзинпин отбелязаха, че хегемонистките опити да бъде променен военностратегическият баланс в полза на САЩ и НАТО са неприемливи и водят до опасни последици във всички региони на света – от Източна Европа и Близкия изток до Азиатско-тихоокеанския регион. Двамата лидери осъдиха намеренията на Запада да изземат активите и собствеността на други страни и предупредиха, че ще предприемат ответни мерки.
Тази консолидирана позиция среща разбиране в редица държави. Не желаят да губят своите авоари нито Саудитска Арабия, нито Бразилия. Към открита кражба на средства както от съперници, така и от партньори западните властови елити се стремят все по-упорито. Затова непрекъснато се увеличава броят на страните, готови да създадат системи от независими канали за разплащане между своите икономически субекти, да защитават взаимните си инвестиции, да гарантират условия за безпрепятствено транспортиране на енергийни ресурси.
Разбира се, подробности от плановете, приети от Русия и Китай в тази посока, не се съобщават. Очевидно е обаче, че двете страни разработват разностранни мерки за неутрализация на западните санкции, които вече засягат всички сфери чрез парализиране на финансовия сектор – от банковата мрежа до застрахователните компании, които поддържат превоза на петрол и газ.
Като цяло Москва и Пекин успяват да преодоляват негативния ефект от санкциите. Съвместният стокообмен достигна рекордните 240 млрд. долара, но неговото развитие се нуждае от защита, гарантираща по-нататъшното разширяване на многопластовото сътрудничество. Според експерти в рамките на двустранните преговори е била обсъдена перспективата за създаване на система за реализиране на стокооборота и банковите трансакции, надеждно защитена от злонамерена външна намеса. Подобен опит се изпробва на практика в руско-китайските отношения с перспективата да бъде приложен и от други страни – например между руските и турските банки.
За всички е ясно, че освен правилни думи за солидарност и взаимно уважение на интересите, на дело трябва да бъдат приложени механизми, които гарантират сигурността на търговията и междудържавните разплащания, да ги предпазят от постоянните американски заплахи. Москва и Пекин са в авангарда на процеса, който понякога наричат “алтернативна глобализация”. Именно те са поели бремето да разработят “противоотрова” срещу “санкционната пандемия”, разпространявана от САЩ. И тяхната “ваксина” ще бъде търсена в целия свят.