Награда за УниБИТ от европейската колегия по библиотечно-информационни науки
Екип от студенти и докторанти на Университета по библиотекознание и информационни науки (УниБИТ) бе съ-организатор на 32-рото издание на конференцията BOBCATSSS (https://bobcatsss2024-uc.marilia.unesp.br/) в хибриден формат. Тя се проведе от 23 до 25 януари 2024 г., с домакин Университета в Коимбра, Португалия. Сътрудничихме си и с колеги от Държавния университет на Сао Пауло, Бразилия. Избраната от студентските екипи актуална тема на конференцията „Информационната професия и устойчивото развитие“ привлече интереса на участници от 20 държави: Бангладеш, Босна и Херцеговина, Бразилия, България, Великобритания, Германия, Дания, Индия, Испания, Литва, Португалия, Румъния, Съединени американски щати, Турция, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Р Хърватска, Чехия. В конферентната програма участваха петима поканени лектори – експерти от Португалия, Великобритания, Франция, Турция и Дания. Общо 90 доклада, 6 уъркшопа и 7 постера интерпретираха проблематиката в трите конферентни дни, съпътствани и с богата социална и културна програма.
Трима студенти от УниБИТ – бакалавър Ивана Николова от специалността „Библиотечен и информационен мениджмънт“, бакалавър Ванеса Стефанова от специалността „Библиотечно-информационни науки и управление на знанието“ и докторант Радослав Христов от докторска програма „Книгознание, библиотекознание и библиография“ осъществиха комадировка в периода 22-26.01.2024 г. и участваха на място в Университета в Коимбра. Докторант Габриел Георгиев, постдокторант Елена Попова и проф. дн Таня Тодорова участваха онлайн. Екипът от студенти и докторанти на УниБИТ изнесоха 5 доклада със следните теми: Зелени екологични тенденции през 21 век: перспективи за българските библиотеки; Устойчивост на библиотечните институции чрез дигитални трансформации; Информационни инструменти – интеграция в професията на библиотекаря; Библиотечен туризъм и звездни архитекти: примерът на наградата за архитектура Pritzker и Управление на проекти в библиотеките. Студентите работиха под ръководството на гл. ас. д-р Елисавета Цветкова, гл. ас. д-р Поли Муканова, гл. ас. д-р Събина Ефтимова и проф. дн Таня Тодорова. Докторант Р. Христов модерира сесията „Дигитална трансформация и устойчивост“. Всички дейности допринасят полза за развитието на студентите в областта на международната научна комуникация.
На 25.01.2024 г., на официалната церемония по закриването на конференцията, бе връчена ежегодната награда на BOBCATSSS Association (до 2019 г. EUCLID – Европейска асоциация по библиотечно-информационно образование и изследвания) – Bobcat of the Year 2023 на проф. дн Таня Тодорова – ръководител на катедра „Библиотечни науки“ в УниБИТ, България.
Проф. д-р Серап Курбаноглу, която обяви наградата, подчерта приноса на проф. Таня Тодорова в развитието на европейското библиотечно-информационно образование и научни изследвания (специално по проблематиката за авторскоправната грамотност на специалистите от библиотечно-информационните и други културни институции) и за укрепването на BOBCATSSS общността като председател в периода януари 2021 – януари 2023 г., и член на УС от 2017 г., и като съ-организатор на три BOBCATSSS конференции през 2020 г. в Париж, 2021 г. в Порто като виртуално издание, и през 2023 г. в Коимбра, Португалия.
Тази награда е официално институционализирана с решение на Управителния съвет на BOBCATSSS Association през 2006 г. и представлява уважение към професионалистите за изключителен принос в развитието и популяризирането на библиотечно-информационното образование в Европа. През годините тя е присъдена на изтъкнати преподаватели и учени като Рагнар А. Аудънсън, Норвегия (2009), Анна Мария Тамаро, Италия (2011), Нилс Оле Порс, Дания (2014), Серап Курбаноглу, Турция (2020), Кристобал Урбано, Испания (2021), Пааво Арвола, Финландия (2022) и др.