Най-горещият ден, регистриран в световен мащаб откакто се води статистика, е тазгодишният 21 юли
Най-горещият ден, регистриран в световен мащаб откакто се води статистика, е тазгодишният 21 юли, предаде Ройтерс. Данните са предварителни и са направени от Службата за климатични промени на Европейския съюз „Коперник“.
Средната глобална температура на въздуха на 21 юли, неделя, достигна 17,09 градуса по Целзий. Това е малко повече от предишния рекорд, измерен през юли миналата година, който беше 17,08 градуса по Целзий.
През изминалата седмица горещи вълни бяха причината за множество пожари на обширни територии в САЩ, Европа и Русия, припомня Ройтерс, цитиран от “Епицентър”.
Рекордната средна дневна температура, отчетена на 21 юли, е потвърдена пред Ройтерс от Службата за климатични промени на ЕС „Коперник“. Статистиката, на чиято база стъпват специалистите, датира от 1940 г. насам.
Миналата година температурата в четири поредни дни, от 3 до 6 юли, беше по-висока от средната стойност. Това се дължи на климатичните промени, предизвикани от използването на изкопаеми горива, което доведе до екстремни горещини в Северното полукълбо, отбелязват учените.
От юни 2023 г. насам всеки месец е бил най-горещият на планетата от 1940 г., когато започва да се прави статистика за температурите на въздуха, отбелязва Ройтерс.
Някои учени предполагат, че 2024 г. може да е най-горещата година, откакто се събират данни за температурите по света. Това се дължи на климатичните промени и природното явление Ел Ниньо, което приключи през април. Тези два фактора доведоха до още по-високи градуси през тази година, допълва Ройтерс.