Напрежението в Тексас расте – щатът, подкрепен от половин Америка, се бунтува срещу безконтролния приток на мигранти
Националната гвардия на Тексас завзе част от американско-мексиканската граница и така напълно блокира федералните агенти от Граничния патрул, съобщи CNN.
Епицентърът на враждата между тексаските и федералните власти е градчето Ийгъл Пас – там тече спорът за юрисдикцията над тази част от границата между САЩ и Мексико.
Стана ясно също, че губернаторът на Оклахома Кевин Стит ще изпрати Националната гвардия на Оклахома в Тексас, за да охранява и защитава границата.
Градът Ийгъл Пас в Тексас, се превърна в епицентър на разрастващата се вражда между тексаските и федералните власти за това как да се справят с мигрантската криза и кой има юрисдикция над тази част от границата между САЩ и Мексико.
Спорът се изостри на 10 януари, когато властите в Тексас ефективно блокираха достъпа на агенти на американския граничен патрул до 2,5-километрова зона в Ийгъл Пас, в която се наблюдаваше рязко увеличение на броя на преминаващите мигранти.
На тази дата Тексас отказа на граничния патрул достъп до няколко мили от границата и започна да издига телената ограда, за да затвори достъпа до парка Шелби, прилежащото голф игрище и зоната под моста на входното пристанище, която федералните агенти са използвали като място за изчакване на мигрантите.
На 12 януари, след като щатските власти на Тексас “завземат и обезопасява Шелби парк”, две деца и една майка се удавиха в близката част на Рио Гранде. Властите на Тексас и САЩ се обвиняват взаимно, че са допринесли за обстоятелствата около трагедията.
“Изпълняващият длъжността началник на граничния патрул се отзова на входната врата на Шелби парк, която при пристигането му беше затворена”, пише в жалба до Върховния съд на САЩ. През заключена врата федералните служители казват на трима гвардейци от Националната гвардия на Тексас (НГТ), че трима мигранти са се удавили, а двама са в беда от американската страна на реката.
Тексаският патрул обяснява на граничният патрул, че “им е наредено да не пускат граничния патрул през портата и да не дават достъп на граничния патрул до Шелби парк”.
На 15 януари администрацията на Байдън подаде заявление до Върховния съд, включващо подробности за удавянията на мигранти на 12 януари. Министерството на вътрешната сигурност на САЩ определя 17 януари като краен срок, в който властите в Тексас трябва да прекратят блокадата и да позволят на федералните агенти да възобновят операциите си в района. Ако Тексас не се съгласи да спази условията до края на деня, Министерството на вътрешните работи заяви, че ще “отнесе въпроса до Министерството на правосъдието за предприемане на съответните действия”.
Главния прокурор на Тексас Кен Пакстън отговаря, че “Тексас няма да се предаде”. Тексаският военен департамент не е пречил на граничния патрул да спасява мигранти, но федералните просто са нямали дори лодка да извършат това, казва Пакстън. Тексас започва да арестува мигранти и да ги обвинява в “престъпно нахлуване”.
На 22 януари Върховният съд на САЩ отсъжда с 5 – 4 гласа в полза на Вашингтон – разпорежда се граничните патрули да премахнат режещата тел по границата. Министерството на вътрешната сигурност приветства решението на Върховния съд.
Губернаторът на Тексас обаче заяви, че няма да отстъпи. Той обвини президента Байдън, че не е изпълнил конституционното си задължение да защитава границите на страната. “Като прахосва долари на данъкоплатците, за да разкъса инфраструктурата за сигурност на границата на Тексас, президентът Байдън подмами нелегалните имигранти да се отклонят от 28-те легални входни точки по южната граница на този щат – мостове, където никой не се удавя – и да навлязат в опасните води на Рио Гранде”, написа губернаторът Абът.
На 26 януари, петък, изтече вторият краен срок, поставен от Министерството на вътрешната сигурност, в който Тексас трябва да се съгласи да отвори напълно спорните части на района на Шелби Парк за федералните гранични патрули.
Главният прокурор на Тексас категорично отхвърли искането на администрацията на Байдън да предостави на федералните имиграционни служители пълен достъп до парк по южната граница, който Националната гвардия на щата е отцепила с бодлива тел, ограда и войници, предаде CBS News, цитирана от “Фокус”
В продължение на три седмици федералното правителство и Тексас се сблъскваха по въпроса за Шелби парк – обществен парк, собственост на града в граничния град Игъл Пас, който някога е бил оживена зона за незаконно преминаване на мигранти.
Войници от Националната гвардия на Тексас, изпратени от губернатора Грег Абът, поеха контрола над парка Шелби по-рано през януари и оттогава не позволяват на агентите на Гранична полиция да обработват мигранти в района, който някога е служил като импровизиран пункт за задържане на мигранти за федералната агенция.
Министерството на вътрешната сигурност, което контролира Граничния патрул, е дало на главния прокурор на Тексас Кен Пакстън срок до петък да заяви, че щатът ще отстъпи и ще допусне федералните агенти в Шелби Парк. Пакстън обаче отхвърли това искане, заявявайки, че държавните служители на Тексас няма да позволят на Министерството на вътрешните работи да превърне района в “неофициално и незаконно пристанище за влизане”.
“С настоящото искането Ви се отхвърля”, пише Пакстън в писмото си.
Вътре в парка Шелби тексаски гвардейци поставят бариери, за да възпрепятстват преминаването на мигрантите, които се надяват да преминат нелегално в САЩ, и им дават указания да се върнат в Мексико през Рио Гранде.
Тексаският департамент за обществена безопасност също така наскоро започна да арестува някои възрастни мигранти, които влизат в парка, по обвинения за държавно престъпление в нарушение.
Пакстън обеща да продължи “усилията на Тексас да защити южната си граница срещу всяко усилие на администрацията на Байдън да подкопае конституционното право на щата на самозащита”.
Макар че Върховният съд не се е произнесъл по въпроса за конфискуването на парка Шелби в Тексас, този спор може да бъде разгледан и във федерален съд, ако администрацията на Байдън заведе дело срещу щата по този въпрос.
Макар Белият дом да нарече политиката му нехуманна и контрапродуктивна, Абът твърди, че защитава щата си от “нашествие”, а действията му в Ийгъл Пас получиха подкрепата на други губернатори републиканци от цялата страна.
Според официални правителствени данни, публикувани в петък, през миналия месец американските служители са обработили над 302 000 мигранти на и между входните пристанища по южната граница – исторически максимум, който разбива всички предишни рекорди.
Оттогава незаконните преминавания на границата рязко намаляха – тенденция, която американските служители обясняват с повишеното прилагане на мексиканските имиграционни закони и историческото затишие след празниците.