На Срещата на върха на Франкофонията българският модел на обучение и кариерно развитие на френски език беше отчетен сред най-добрите
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше сред четиримата говорители, които представиха обобщените предложения от дискусиите, посветени на младите хора във франкофонското пространство
На XIX Среща на върха на Франкофонията, която събра в Париж представители на близо 80 държави, беше отчетен като много добър пример българският модел на обучение на френски език и реализация на пазара на труда. България беше представена от вицепрезидента Илияна Йотова, която запозна участващите държавни и правителствени ръководители с българските традиции в обучението на френски език на всички образователни нива и възможностите за кариерно развитие благодарение на добрата връзка между образованието и бизнеса. Тя изтъкна активната дейност в това отношение на Френско-българската търговска и индустриална камара.
Форумът „Креативност, иновации и предприемачество на френски език“ фокусира внимание върху младите хора във франкофонските държави и перспективите пред тяхното развитие. Вицепрезидентът Йотова беше един от четиримата говорители в Срещата на върха, които представиха обобщените предложения от кръглите маси, посветени на обучението, науката и кариерата на френски език. Със свои идеи се включиха и млади хора от различни държави. Изразено беше общото мнение за по-активно участие на младите хора в проектите, които предлага Франкофонията. Обсъдена беше необходимостта от система за образователен обмен в рамките на франкофонското пространство и от по-тясна обвързаност между френското обучение и бизнеса. Направени бяха предложения за създаване на специални фондове, които да подпомагат обучението и развитието на младежи от уязвими групи.
„За мен ролята на Франкофонията не само че не намалява, а става все по-актуална и важна в съвременния свят, изпълнен с големи трансформации, които често пъти изпреварват готовността ни да ги посрещнем. Форматът на Франкофонията предполага сътрудничество, чести срещи, дискусии, търсене на правилните решения и най-важното – солидарност и обединение за общи цели“, посочи Йотова. По думите й най-голямото предимство на Франкофонията е, че не облича в униформа, не налага шаблони, а зачита многообразието и културите. „С познанието си по френски език народите се чувстват част от това пространство, в което свободно могат да се изразяват, да поставят проблемите, да търсят решения, да получават помощ“, заяви вицепрезидентът.
ЗЕМЯ ПРИПОМНЯ:
Вицепрезидентът Илияна Йотова представя България на XIX Среща на върха на Франкофонията, чийто домакин е Франция. Официалното откриване се състоя в Международното градче на френския език във Вилер-Котре. Българският вицепрезидент беше посрещната от френския президент Еманюел Макрон и генералния секретар на Международната организация на Франкофонията Луиз Мушикивабо.
Темата на ХIX Среща на върха е „Креативност, иновации и предприемачество на френски език“. В утрешния ден са планирани пленарни сесии, посветени на предизвикателствата в световен план и възможностите за сътрудничество.
Фокус на Срещата на върха са младите хора и перспективите пред тяхното развитие във франкофонските държави. Вицепрезидентът ще представи българския опит и традиции в изучаването на френски език – от основното образование до докторските степени, както и възможностите за реализация с френски език. Илияна Йотова ще бъде и модератор на група държави на тема „Обучение, наука и кариера на френски език“.
Българския опит и традиции в изучаването на френски език представи вицепрезидентът Илияна Йотова на XIX Среща на върха на Франкофонията, която се провежда в Париж. „В България френският език никога не е бил официален, но има вековна традиция както в образованието, така и в обществения живот. Разполагаме със стройна система на обучение – от най-малките до докторските степени и кариерната реализация. Седалище сме на две значими структури – Франкофонският регионален център за Централна и Източна Европа и Специализираният институт на Франкофонията за администрация и мениджмънт“, посочи вицепрезидентът. Тя подчерта 30-годишното пълноправно членство на България в Международната организация на Франкофонията, като открои отбелязването й през 2023 г. с мащабна кампания под патронажа на вицепрезидента.
„За нас е показателна и важна вековната традиция за подготовката на учители по френски език в нашите университети, а едни от най-добрите световни преводачи на френска литература са българи“, заяви Йотова. Тя посочи необходимостта от допълнителни професионални програми, с които да се насърчава подготовката на учителите, да се стимулира мобилността и възможността за практика в различна езикова среда, както и разпространението на френски език сред децата.
В изказването си на Срещата на върха вицепрезидентът акцентира и върху основните предизвикателства в световен план и възможностите за тяхното разрешаване чрез основните ценности на Франкофонията – мир, зачитане на човешките права, равенство. „За да бъде нашата работа ефективна, се нуждаем от сериозен анализ на данните и перспективите в държавите от франкофонското пространство, само така можем да се ангажираме с реформи и помощ. След анализа следва инвестицията в хората, за да се подготвим по-добре в отговора си на кризисните ситуации и на предизвикателствата“, заяви Йотова. Тя посочи необходимостта от фокус върху рисковете пред най-бедните и уязвимите граждани. „Необходима ни е повече координация вътре във франкофонското пространство, между държавни институции, администрация, неправителствен сектор, обмяна на добри практики, информация за неработещи политики. Само така можем да обещаем, че ще пазим интересите на следващите поколения“, подчерта вицепрезидентът. Йотова призова за по-активното включване на младите хора в процесите по вземане на решения и управление на кризи. „Да учим младите, че само чрез стабилност, мир и международна сигурност имат перспектива пред себе си. Ако днес си свършим работата всички заедно, обединени от свобода, равенство и братство, можем да претендираме, че сме хора на бъдещето“, изтъкна вицепрезидентът.