Америка – икономически хегемон на глинени крака
Според анализа на Moody’s „затрудненията, пред които са изправени американските банки, се смятат за екзистенциална криза”
Съединените щати излъчват негативни сигнали за състоянието на националната икономика. Неотдавна, на 7 юли, световноизвестната финансова агенция Moody’s понижи кредитния рейтинг на 10 малки и средни банки в САЩ, паралелно с това включи в списък за наблюдение 6 големи банки и определи като „негативни“ перспективите на други 11 в страната.
В доклада на Moody’s се изтъква, че банковият сектор на Щатите е провокиран от финансов натиск, както и от липса на достатъчно надзор и ред други проблеми. Според анализа на компетентната агенция „затрудненията във финансирането, пред които са изправени американските банки, се смятат за екзистенциална криза“.
Посочената уязвимост на американската банкова система според Moody’s е резултат от „внезапни обрати и рисковата тенденция в икономическата политика“. След началото на епидемията от COVID-19 САЩ започнаха да прилагат политика за количествени облекчения „без горна граница“, като същевременно запазиха свръхниските лихвени проценти, и предложиха проект за мащабни икономически стимули. В крайна сметка резултатът е сериозно покачване на инфлацията.
Несъмнено, банковият сектор на САЩ е индикатор за цялостната икономика на страната. Съществува реална опасност очертаващата се криза в него, споделят анализатори, да доведе до нежелателни негативни последици. Moody’s прогнозира, че „американската икономика ще изпадне в лека рецесия в началото на 2024 г., а рисковете пред банковата система ще се увеличат още“. Според коментар на Радио Китай, „ако кризата се разпространи в цялата финансова система, това ще засегне реалната икономика на САЩ и дори ще застраши глобалния растеж“.
От в. “Китай днес”
(Заглавието е на ЗЕМЯ)