(Недо)дяланите камъни на Урсула
В новата Европейска комисия има цели седем комисари, свързани с икономиката, но нито един за социална политика
Урсула фон дер Лайен обяви ресорите в новата Европейска комисия. Чудо голямо! Чудо, ама на наш гръб!
По принцип е смешен плачът и тъжен хилежът по повод кой какъв ресор взима. Нали еврокомисарите са прескъпо платени човечета-чиновници без национална принадлежност и оперирани от патриотизъм. А и това, че България например можеше да вземе ресор „Енергетика“ или да има ресор „Директор на водопад“, е все едно. Нито парите за енергетика ще са за нашата енергетика (след като същият ЕС ни затвори блоковете на АЕЦ „Козлодуй“ и провали насила стратегически проекти като АЕЦ „Белене“ или „Южен поток“), нито влиянието на малка България в Брюксел ще се повиши. А просто… „еврочиновникът НИ ще е повече от еврочиновника ВИ“.
Абсурдно бе и искането на Урсула за Европейската комисия да има двама кандидати – единият мъж, другият жена. Тоест не е важно дали си можещ или неможещ, а важно е дали си жена. Може комисарят по земеделие да не е способен да различи кокошка от лопата, но пък ако е жена или трансджендър – всичко е тип-топ. Точно както на Олимпиадата…
Или пък като новия „външен министър“ на ЕС Кая Калас, известна главно с това, че е яростен русофоб, но пък и дъщеря на баща си – бивш премиер на Естония, който е преди промените 20 години е бил в КПСС, а после се е преквалифицирал в „демократ“… Или пък – да си гей, защото смяната на френския еврокомисар с опит в бизнеса, правителството и европейската администрация Тиери Бретон с 30 и няколко годишния външен министър в оставка от претърпялото унизителна загуба правителство на Макрон Стефан Сежурне – намирисва именно на това. Проносираният хомосексуалист е едновременно хем „съпруг“ на премиера Габриел Атал, хем негов министър. И същият Сежурне, чието главно достойнство е „гей“, провален министър в провален кабинет, нарочен за „дипломат“ и външен министър – ще е комисар по промишлеността!?
Vive ла шуробаджанасиеон!
Но резилът на Урсула по принцип e огромен и по отношение на имената на ресорите. За съдържанието – даже не смеем да мислим!
В опит да бъде оригинална, „модерна“ и наукообразна, Урсула прилича на известния наш премиер от социалистическо време Гриша Филипов, който остана в историята с постоянни реорганизации, сливания и разделяния на министерства – кое от кое с по-гръмко име. Така министерствата на леката промишленост и на търговията се сляха в „Министерство на производството и търговията с потребителски стоки“, а Централното статистическо управление се титулуваше като „Държавен комитет по единната система за социална информация“, докато Министерство на енергетиката се събуди с табела „Министерство на енергийно суровинните ресурси“, а Министерство на земеделието като „Национален аграрно-промишлен съюз“. Защо да е просто, като може да бъде сложно!? Така и Урсула създала следните ресори: „Устойчив транспорт“ (явно неустойчивият транспорт са тротинетки и велосипеди, а устойчивият е поне на 4 колелета) или пък „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“ (Пита се в задачата – чие здраве пази този комисар с 15 000 евро заплата – само на щастливите кокошки или все пак и на хората!?). Или друг ресор – „Икономика и продуктивност и въвеждане и опростяване“, или „Хора, образование и умения“ (А къде остава образованието на щастливите кокошки!?). А защо не и „Цифрови и гранични технологии, сигурност и демокрация“ (нерде Ямбол, нерде Стамбул), но пък в Европа, в която цензурата става всекидневие, ще има и още един комисар по „демокрацията“ – „Демокрация, правосъдие и спазване на законите“. Колкото повече един термин се изтърква – толкова повече той е фиктивен в реалността!
Имаме си комисар за промишлеността, но и за конкуренцията – мигар конкуренцията не е основна част от развитието на промишлеността и икономиката!? Но пък тези двамата ще си мерят комисарските геги с колегата, който отговаря за търговията и икономическата сигурност. И нашата Екатерина Захариева, която отговаря за „стартъпи“ и иновации, демек за стартиращ бизнес и нови технологии. Опс – то има и пето колело – комисар по икономика, продуктивност и опростяване (не бъркай с опростачване – то в Брюксел явно е повсеместно!). И пардон – има и шести – за финансови услуги, и седми – за екология и кръгова икономика. Явно другите икономики са квадратни, а тази специално – кръгова! Където са двама – там и трима, и четирима, и петима, и седем… А само преди дни Докладът на Марио Драги ясно показа, че Европейският съюз е тотално изостанал икономически от САЩ и Китай, че за да опита да се конкурира, му трябват поне 800 милиарда евро годишно инвестиции, виждаме, че се задъхва без руските ресурси – че индустрията в Германия е пред колапс. Но така си е открай време в бюрократичния свят – нещо като не върви или като няма решение – правиш една комисийка.
Накратко: Колкото повече влиза в криза икономика в Европа, толкова повече комисари отговарят за икономиката. Нищо, сега са 7, другият път ще са поне 17…
Имаме си за климата, но и за екология, както споменахме по-горе. Но пък нямаме комисар за социалната политика! А Европа будеше възхищение и беше пример именно когато беше социална Европа.
Но да се върнем на идиотските недомислия с ресорите: Много култов е литовският комисар, отговарящ за „Отбрана и космос“. Ако другите комисари оглавяват водопади – този ще е шеф на кривата ракета… Но пък Европа ще има и комисар по рибарството и океаните – и ловец е, и рибар е… Но рибата се вмирисва откъм главата, дано поне това да знае висшият еврочиновник, който ще е нещо като брюкселски Нептун – Цар на Океаните! Но не би – той ще си има конкурент, защото ще има отделен комисар по Средиземноморието. Но щом има такъв защо няма и за Балтийско море, за Бяло море, за Черно море, за Перловската река!?
Търсили са работа за хората, а не хора за работата.
Може още много да се говори. Ако си направим труда да проверим биографиите на комисарите, наистина ще се окаже, че никой не си е на мястото – за климата не отговаря еколог, за икономиката – икономист, за здравето – лекар, за енергетиката – електроинженер. Все са като нашата Екатерина – у нас тя беше и президентски съветник, и министър на регионалното развитие, на инвестиционното програмиране, на правосъдието, на външните работи, но най-вече – верен войн на ГЕРБ и лично на Бойко Борисов! Дялани камъни. Или недодялани! Явно е, че са търсени не професионални качества, а съвсем други баланси – партийни, национални, задкулисни, бизнес, че и полово-сексуални.
За това ли гласуват 27 нации на европейските избори? За чиновници без нация, религия, идеология, социално чувство, без пол, ако щете. И избрани от националните правителства, а не от народите, но разполагащи с огромен ресурс, който да харчат непрозрачно и без пряк парламентарен и граждански контрол.
Има ли пилот в Европейския самолет? А дано, ама надали!