Не била опасна продажбата на “Школо”!? Вътре са данните на милиони деца и техните родители
Темата с продажбата на Shkolo става все по-интересна.
Искам да си представите жълтопаветния планктон какъв вой щеше да надава, ако фирмата, която купуваше Школото, беше руска…. вече щеше протест да се организира.
Впечатлен съм и собствениците на компанията за какви идиоти смятат българското обществото и каква пропаганда правят.
Според тях личните данни на децата не са предмет на продажбата. Технологията е предмет на продажба, базата данни – не. Озадачен съм, че и сред ИТ общността има хора, връзващи се на подобна елементарна пропаганда и дезинформация.
Давам пример, вие си правете изводите: Вие имате фирма Х , която аз купувам от вас. Вие ми я продавате с целия й актив, персонал, сървъри, софтуери, офиси, служители… и най-вече клиенти. По-долу съм публикувал отговора на собственика, където четем следното:
Точка едно ни подвежда – данните са на училищата, но са въведени в софтуера и следователно всички имат достъп до тях.
Точка две ни казва, че англичаните нямат достъп до данните, а само служителите на Школото – тук съм се превивал от смях, признавам си. Та значи, англичаните купуват цялата фирма с персонала и клиентите, но нямали достъп до данните – тези смятат хората за идиоти!
Точка три гласи: служители на Juniper НЯМАТ достъп до въпросната база данни. Повтарям – твърдят ни, че нито един служител на Juniper няма достъп до базата данни.
Да вземем и разтълкуваме тази точка. След като англичаните от въпросната фирма купуват Школото, то всички служители стават нейни служители, макар и да са в отделна фирма. Тук въпросният собственик се опитва да заобиколи темата, използвайки вратичката, че Школото е отделен юридически субект, нищо че този субект е собственост на англичаните. Юридически, служителите на Школото си работят в него, а другите в другата фирма, собственикът е един.
Моето лично мнение винаги е било, че нищо не е безплатно в този живот и тези от Школо го доказаха. Видяха ниша, разработиха нещо, което изобщо не е уникално, даже смятам, че е доста постно като софтуер, и го продадоха, когато събраха няколко милиона абонати. Перфектен план, проблемът обаче е, че вътре са данните на милиони деца, заедно с техните родители. Нямало за какво да ги ползват ли, ооо има, има…. следващата стъпка е фармацевтичните компании да придобият достъп до здравните досиета на хората. Тогава ще е още по-интересно. Ще могат да ни таргетират още по-лесно.
Забравих да вметна, че Великобритания не е част от Европейският съюз, тоест тя се третира като външна държава. Искам отново да си представите жълтопаветния вой, ако фирмата, която купуваше Школото, беше руска…. вече щеше протест да се организира.