Не правете престъпление към ИСТОРИЯТА

Рушене на паметници, постоянни дебати за тяхното съществуване и опити за заличаване на огромни периоди от българската история. Това се случва днес в милата ни Татковина. Вече се посегна на един паметник, този на Съветската армия в София. Сега отново се подвига темата за премахване на паметника на Съветската армия в Пловдив, известен като „Паметника на Альоша“, който се извисява на едно от тепетета „Бунарджика“.
Когато стане дума за премахване и рушене на паметници винаги се сещам за онзи култов израз на бизнесмена Гриша Ганчев към спортния журналист Тодор Кирков, по повод чупенето на седалки на стадиона на ФК „Литекс“: „Ти къщичка за птиченце правил ли си, а за кученце, а стадион правил ли си“? Точно това е редно да се попитат тези хорица, които предлагат „гениалните“ идеи. Те какво са построили или изградили? Много е лесно да рушиш, трудно е да построиш.
Премахването на паметници е сериозно престъпление, престъпление към историята. А личностите, които предлагат това, трябва да знаят, че има хора, които професионално се занимават с история и опазване на културно-историческо наследство. Тези професионалисти са наясно , че се извършва престъпление. Да, тези паметници както и всички останали са културно-историческо наследство. В този случай паметниците на „Съветската армия“ в Пловдив и София, както и други паметници от този тип символизират един отминал период, който е оставил трайна следа в българската история. За едни този период е положителен, за други отрицателен, трети се опитват да гледат на него обективно и да направят анализ на успехите му и провалите му. Факт е обаче, че той е част от българската история. Впрочем всеки има право на свой прочит на историята. Иначе казано, всичко е субективно.
По стара Пловдивска традиция, всички абитуриенти се качват „на Альоша“ за да посрещнат изгрева, новият ден. Това е символ на новото начало в живота им. Сигурен съм, че както двамата общински съветници от ДБ, яростни борци срещу руските паметници, са изживели незабравимите си моменти на върха на тепето, то това са правили и техните родители. Поколения наред имат сантиментални спомени, свързани с това красиво и поддържано място.
И отново да се спомене призива: „Не правете престъпление към историята“. Геополитическите господари, оттатък океана, може да искат да заличат нашето историческо минало, чрез своите марионетки в политиката, но разумът е длъжен да надделее над хищническите им желания.