Новата руска ракета “Ангара А5” успешно излетя от космодрума “Восточни”
Ракетата носител от тежък клас “Ангара-А5” с ускорителен блок “Орион” направи първия си старт от площадка 1А на космодрума “Восточни” от третия опит, съобщи ТАСС.
След около 12 минути след старта ускорителният блок „Орион“ с тестовия полезен товар се отдели от третата степен на „Ангара“ и продължи пътя си към целевата орбита.
Първоначално изстрелването на ракетата беше планирано за 12:00 московско време във вторник, но две минути преди изстрелването автоматиката отмени изстрелването. Както по-късно каза пред репортери ръководителят на “Роскосмос” Юрий Борисов, отмяната е причинена от сигнал за повреда в системата за херметизиране на резервоара за окислител на централния блок.
Изстрелването беше отложено за обяд в сряда, но и тогава не се състоя – според Борисов командата за отмяна е получена заради повреда в системата за управление на пускането на двигателя. Тогава ръководителят на “Роскосмос” увери, че необратими процеси, изискващи свалянето на ракетата от стартовия стол, не са настъпили, че отлагането по технически причини са обичайно явление за разработчиците и настоящият етап на тестване е насочен към идентифициране на такива нюанси.
Това изстрелване стана първото за “Ангара” от “Восточни” – заедно с него започнаха изпитания на целия космически ракетен комплекс “Амур”, който включва както самата ракета носител, така и инфраструктурата на космодрума. Освен това по време на изстрелването ще бъде тестван ускорителният блок “Орион”, за който този полет също е първи.
“Ангара” е името на цяло семейство руски ракети носители от лек до тежък клас. За гориво при тях се използва керосин и течен кислород – екологично чисти компоненти, за разлика от горивото на старите съветски ракети “Протон-М”, които “Ангара” ще замени в близко бъдеще.
Предполага се, че в допълнение към основния тежък клас “Ангара-А5” (стартово тегло около 773 тона, полезен товар – до 24,5 тона в ниска околоземна орбита), ще има и модификацията “Ангара-А5М” с повишен полезен капацитет и “Ангара-А5В”, която се планира да бъде оборудвана с връщащи се на земята първа, втора степен и трета степен, използваща водород.
С помощта на ракетите от това семейство се планира да бъдат изстреляни спътници в ниска околоземна орбита (например орбиталната обсерватория “Спектър-УФ), редица модули на перспективната руска орбитална станция, както и ново поколение пилотирани кораби.