Нова Русия – една година по-късно


Дмитрий Бавирин
Както винаги и като всички, когато старата 2022 г. си отиваше, и ние се стараехме да бъдем сред нашите близки. В това време зад прозореца – в Европа, абсолютно чужди хора сладострастно деляха кожата на руската мечка, т. е. нашата, и разбира се, още неубита. Целият свят си мислеше, че това е лесна работа.
Най-богатите и технологично развити страни събраха огромни средства с единствената цел: да постигнат военното поражение на Русия, да я смажат със санкции. Икономисти със световна известност ни предсказваха мрачни времена. В началото на 2022 г. прогнозите им звучаха уверено, но сега вече омекнаха. Онези, които избягаха и напуснаха страната – т. нар. релоканти, предвкусваха как родината ще започне да се кае, да плаща висока цена и да страда.
Всички те искаха да се боим от тях. Но ние не се бояхме, само чувствахме омразата им към нас. Преди година – в края на 2022 г., нямаше смисъл да се четат изданията на САЩ, Франция, Англия и други натовски страни. Това можеха да правят само журналистите и онези, на които им е нужно по работа. Причината: безполезно е да четеш сценарии за собственото си и на страната си погребение. Затова тогава ние се стремяхме да затворим колкото се може по-плътно прозореца към външния свят. Посрещането на тогавашната Нова 2023 г. не може да бъде сбъркано с никое друго. Даже традиционното новогодишно поздравление на президента преди година беше особено – зад гърба му стояха руски войници и офицери.
Сега, година по-късно, настроенията отвъд нашия прозорец се промениха до неузнаваемост. В самата Русия измененията не са много – всичко върви по реда си, но представите на чужденците вече са съвсем други. Някъде се дяна “страната бензиностанция”, чието икономическо смазване “истинските стопани на света” описваха като работа за два месеца.
Не се чува нищо и за плановете “народът агресор” да бъде принуден да живее в условията на натурално стопанство, едва да оцелява в мизерия, да не му се дават никакви нови технологии, за да не може повече да заплашва никого. Всичко се получи неопаки: в европейските столици се почувства липса на неща от първа необходимост, приказните някога градове овехтяха, светлините им помръкнаха и не издържат на сравнението с високотехнологичната цитадела Москва.
Руската култура, въпреки усилията да бъде “отменена”, получи нов тласък, откри нови извори на вдъхновение, намери нова публика и нови почитатели, старите и здрави корени дадоха нови кълнове. В края на 2023 г. Русия вече е страна със значително влияние, с голяма вътрешна сила и с нови възможности. Онези, които я ненавиждат и дори я бяха погребали, са принудени да признаят, че тя е умна, красива, богата, горда и опасна за ненавистниците си.
На Запад не можаха да предвидят подобно развитие на събитията, защото не знаят старата истина, известна на всеки руски човек от детството: “В Русия трябва просто да се вярва”. И ние вярвахме, не си позволявахме апокалиптичните проклятия отвън да ни отвличат и продължаваме да очакваме от всяка Нова година само добро за всеки един от нас и за цялата ни страна. Увереност вдъхва и образът на Георги Победоносец от герба на Москва, сразяващ страшния змей.
Чудовището има много глави и те са ни известни – от Джо до Урсула. Помним всички. Ако новата година поиска нови жертви, ще ги дадем, водени от старата си и твърда вяра, че нашата сила е в нашето единство, че нашата победа е близка, че нашата неотменна мисия е да защитим своите. А демоните в Европа нека колкото искат зад нашия заскрежен прозорец да шепнат злостните си клетви. Ние ще кажем само: Честита Нова година! И ще продължим по пътя си, който свършва с победа.
(По публикации на автора във “Взгляд”)